Ta niebezpieczna roślina kwitnie właśnie teraz. GIS wyjaśnia, jak ją rozpoznać
Wydaje się niegroźny, ale może wywołać ciężkie poparzenia skóry. Z wyglądu przypomina koper, ale nie tylko nie nadaje się do jedzenia, lecz jest wręcz toksyczny. Barszcz Sosnowskiego, bo o nim mowa, to roślina często spotykana na polskich polach uprawnych, brzegach rzek, w parkach czy lasach. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i jak postępować przy poparzeniu. Podpowiadamy, co robić, by te wakacje spędzić bezpiecznie.
Ciepłe, słoneczne dni sprzyjają spacerom czy uprawianiu sportów na świeżym powietrzu. Zwłaszcza w taką pogodę należy jednak mieć się na baczności, bo to właśnie latem dochodzi do największej liczby poparzeń barszczem Sosnowskiego. Już przebywanie blisko tej rośliny może stanowić dla ludzi duże zagrożenie i skończyć się wizytą w szpitalu. Jak wygląda barszcz Sosnowskiego i dlaczego jest tak groźny?
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to gatunek rośliny zielnej, który co prawda pochodzi z rejonu Kaukazu, jednak został przeniesiony również na tereny środkowej i wschodniej części Europy (jako roślina pastewna), gdzie silnie się rozprzestrzenił. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną, objętą prawnym ograniczeniem uprawy, rozmnażania czy sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. W Polsce jednak jest bardzo popularny — występuje na terenie całego kraju. Najczęściej porasta tereny pól, lasów, łąki i pastwiska, ale można go też spotkać wzdłuż strumieni wodnych czy na skarpach rowów.
Z wyglądu przypomina nieco koper, jednak osiąga imponującą wysokość. To jedna z największych roślin zielnych na świecie, dorastająca nawet do 3-5 metrów wysokości, a jej łodyga może osiągnąć nawet 12 cm grubości. Charakterystyczną cechą tej rośliny są zebrane w gęsty, duży baldach kwiaty. Na łodygach Barszczu Sosnowskiego mogą zaś pojawiać się purpurowe plamki.