Reklama
Reklama

Sprawdzony sposób na usuwanie plam z materaca. Będzie wyglądał, jak nowy

Czystość materaca jest bardzo ważna dla komfortowego snu, zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety czasem na materacu pojawiają się plamy, szczególnie jeśli w domu są dzieci, osoby starsze lub zwierzęta. Jak usunąć uporczywe plamy z materaca? Sprawdź skuteczny sposób z użyciem kuchennego składnika.

Materac to jeden z tych elementów wyposażenia mieszkania, który brudzi się bardzo szybko. Usuwanie z niego plam nie jest już natomiast tak proste. Podczas czyszczenia należy uważać, by nie zniszczyć faktury materiału, a także by materac nie zamókł wewnątrz, co mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia. Jak więc zrobić to prawidłowo?

Czyszczenie materaca sodą na sucho

Materac możemy wyczyścić za pomocą sody, która bardzo szybko usunie różne plamy. Soda cechuje się właściwościami czyszczącymi, pochłania nieprzyjemny zapach oraz wilgoć. Jednym ze sposobów czyszczenia materaca jest użycie sody na sucho. Jak to zrobić?

Sodę oczyszczoną rozsypujemy na powierzchni materaca i przy pomocy szczotki ręcznej rozprowadzamy ją po całości i dokładnie wcieramy w plamę. Następnie pozostawiamy sodę na materacu na kilka godzin. Po tym czasie odkurzamy cały materac, aby pozbyć się sody. 

Czyszczenie materaca sodą na sucho sprawdzi się idealnie przy zszarzałych i zżółkłych plamach. Sodą oczyszczoną na sucho możemy również odświeżyć materac i pozbyć się z niego przykrej woni

Czyszczenie materaca sodą na mokro

Czyszczenie materaca sodą na mokro jest niezawodnym sposobem na plamy. Wystarczy wymieszać sodę z odrobiną wody, wykonując pastę, którą następnie wcieramy w plamę za pomocą szczotki. Pastę zostawiamy na 30 minut na zabrudzeniu. Po tym czasie usuwamy sodę mokrą szmatką, a materac pozostawiamy do wyschnięcia. 

Jeśli chcemy, aby pasta z sody była jeszcze bardziej skuteczna, to możemy dodać do niej odrobinę kwasku cytrynowego lub octu. Najlepiej połączyć te wszystkie składniki przed nakładaniem mikstury na plamę.

Skutecznym sposobem na plamy na materacu będzie także mieszanka sody oraz wody utlenionej. Wystarczy rozpuścić 4 łyżki sody oczyszczonej w szklance wody utlenionej. Tak przygotowany płyn rozprowadzamy na plamach za pomocą spryskiwacza i pozostawiamy do czasu całkowitego wyschnięcia. Następnie odkurzamy materac. Jeśli nadal jest wilgotny, to sypiemy na niego sodę i ponownie odkurzamy.  

Czyszczenie materaca sodą na makro jest skuteczne szczególnie w przypadku plam po jedzeniu, kawie, krwi oraz moczu. Soda na mokro rozjaśnia czyszczoną powierzchnię, a także dezynfekuje materac, dzięki czemu jest gotowy do dalszego użytkowania. 


Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby