Reklama
Reklama

​Brudne fugi w łazience? Koniec szorowania. Ten domowy środek wyczyści je w mgnieniu oka

Łazienka to jedno z najtrudniejszych pomieszczeń w domu, jeśli chodzi o utrzymanie czystość. Wpływ na ten stan rzeczy mają przede wszystkim warunki, które w niej panują, czyli zwykle wyższa temperatura, wysoka wilgotność, mała powierzchnia oraz słaba wentylacja. Sprawdź, jak przywrócić blask łazienkowym fugom dzięki domowym sposobom.

Praktycznie każda czynność wykonywana przez nas w łazience, ma wpływ na stan jej zabrudzenia. Pamiętajmy, że nawet niezauważone wylanie odrobiny mydła sprzyja powstawaniu osadów.

Nie tylko kamień i osady są wrogami czystości w łazience

Duża ilość wody, z jakiej korzystamy szczególnie pod prysznicem, wpływa na płytki i fugi w naszej łazience. Przede wszystkim po każdym myciu osadza się na nich kamień. Jednak to nie jedyny wróg czystości w tym pomieszczeniu. Wszechobecny i niewidoczny gołym okiem kurz miesza się z wodą, a także z płynami, które wykorzystujemy do mycia. Z tych połączeń tworzą się osady. W niektórych przypadkach, szczególnie po dłuższym czasie bez sprzątania, mogą one być niezwykle trudne do usunięcia.

Jednak nie tylko kamień i osad sprawiają, że nasza łazienka jest brudna. Problemem może być również pleśń, która pojawi się, gdy pomieszczenie nie będzie odpowiednio wietrzone. Na szczęście domowymi sposobami również da się ją pokonać. Jeśli jednak rozwój grzybów będzie zaawansowany, a powierzchnia występowania duża, wtedy konieczne będzie użycie specjalistycznego środka na bazie chloru.

Soda oczyszczona i kwas

Dla osób, które chcą dbać o porządek w domu naturalnymi środkami, soda oczyszczona powinna być produktem numer jeden na każdej liście zakupów. Powinni także zadbać o odpowiednią jej ilość w domu. Tak, fugi również można wyczyścić z pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy połączyć ją z kwasem.

Do czyszczenia fug najlepsza będzie pasta z sody oczyszczonej z dodatkiem octu lub soku z cytryny. Ocet to w rzeczywistości wodny roztwór kwasu octowego, natomiast sok z cytryny to źródło kwasu cytrynowego. Jak przyrządzić taką pastę do fug?

Potrzebna nam będzie torebka sody oczyszczonej (70-100 g), 100 ml wody oraz 100 ml zwykłego octu spirytusowego lub około 60 ml soku z cytryny. Łączymy wszystkie składniki, a pastę nakładamy na fugi i zostawiamy na około godzinę. Po tym czasie najlepiej fugi wyszorować specjalną szczoteczką, a następnie spłukać silnym strumieniem wody.

Soda oczyszczona i woda utleniona

Równie skuteczną pastę można przygotować z sody oczyszczonej oraz wody utlenionej. Jest to idealne rozwiązanie dla fug jasnych, które dzięki temu odzyskają swój kolor i blask. Wystarczy do miseczki wsypać zawartość torebki z sodą oczyszczoną, a następnie powoli dodawać wodę utlenioną, cały czas mieszając. Czynność powtarzamy do momentu uzyskania konsystencji pasty.

Pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej nakładamy na fugi i zostawiamy na maksymalnie pół godziny. Po tym czasie fugi szorujemy specjalną szczoteczką i spłukujemy mocnym strumieniem wody. Działanie wybielające wody utlenionej sprawi, że nie tylko pozbędziemy się wszelkiego brudu z fug, ale również ich kolor będzie znów wyglądał jak nowy.

Zobacz też:

Zabierz je z lasu, włóż do piekarnika i zrób naturalny odświeżacz powietrza

Zaczynasz dzień od kawy? Lekarze radzą, by na czczo pić inny napój

​Chcesz schudnąć? Naukowcy podpowiadają, jaka pora dnia jest najlepsza na ćwiczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie