Sposób na idealną drzemkę istnieje! Zastosuj odpowiednią kolejność, a obudzisz się jak nowo narodzony
W przestrzeni publicznej coraz częściej porusza się temat dotyczący złożoności funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wpływ na to, jak na co dzień działamy, czy cieszymy się zdrowiem i dobrym samopoczuciem ma wiele czynników. Jednym z nich jest sen. Niestety praca w nocy mocno uniemożliwia odpowiedni wypoczynek. Rozwiązaniem może być drzemka.
Drzemka jest sposobem na "złapanie drugiego oddechu" podczas pracy. To pomoc, z której mogą skorzystać osoby cierpiące na problemy z sennością, szczególnie w godzinach od 3 do 6 rano, a także zmagające się ze stresem. Trzeba jednak znać przepis na drzemkę, żeby w pełni wykorzystać jej potencjał.
Szczegóły na temat tego, na jakich warunkach powinna być przeprowadzana drzemka, regularnie ujawniają naukowcy z różnych stron świata. Cenne wiadomości przekazano niedawno, bo 18 czerwca 2023 w raporcie opublikowanym na łamach nature.com przez prof. Sanae Oriyamę.
Praca na nocnej zmianie, czy to podczas prowadzenia pojazdu, wykonywania swoich obowiązków na taśmie produkcyjnej lub służenia innym ludziom (straż pożarna, lekarze, medycy, policja), to poważne wyzwanie. Ze względów naturalnych organizm chce w nocy odpoczywać i trudno "skłonić go" do pracy na najwyższych obrotach.
Rozwiązaniem problemu z sennością podczas pracy w nocy może być zastosowanie odpowiedniego systemu drzemek. Badania w tym obszarze przeprowadziła prof. Sanae Oriyama – ekspertka w dziedzinie nauk pielęgniarskich w Wyższej Szkole Biomedycyny i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Hiroszimie.
Sanae Oriyama zbadała medyków dyżurujących pomiędzy godziną 16:00 a 9:00. Zaproponowała, aby jedna grupa osób zastosowała system z jedną, ale 120-minutową drzemką przed północą, a druga format z jedną drzemką 90 minut przed północą i jedną 30-minutową przed godziną 3:00.
Wyniki wykazały jednoznacznie, że efektywniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch krótszych drzemek niż jednej w wymiarze 2 godzin. Co prawda obie grupy były wyjątkowo senne pomiędzy 4:00 a 9:00 rano, ale w przypadku drugiego grona było widać mniejsze zmęczenie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wg. prof. Sanae Oryiamy jest zastosowanie dwóch krótkich drzemek.
Kolejność drzemek nie jest przypadkowa. Pierwsza ma służyć utrzymaniu długoterminowej wydajności. Natomiast celem drugiej jest obniżenie poziomu zmęczenia, a także przyspieszenie reakcji. Warto też wiedzieć, że im później nastąpi drugi odpoczynek, tym lepiej osoba będąca aktywna w nocy będzie przeciwdziałać senności i wyczerpaniu.
Jest jeszcze jedna grupa osób, dla której informacje o długości i harmonogramie drzemek mogą okazać się wyjątkowo pomocne. Mowa tutaj o rodzicach niemowląt, którzy często muszą czuwać w nocy, aby właściwie zaopiekować się swoim dzieckiem. Może okazać się to cenną wiedzą dla młodych rodziców.
Zobacz też:
Ta przyprawa została wycofana w USA. W Polsce jemy ją na potęgę
Więcej nie wyrzucisz fusów z kawy. Nadają się nie tylko do nawożenia roślin, ale też do sprzątania
Ręczniki pachnące i puszyste jak chmurka. Wystarczy wlać kilka kropel do pralki