Reklama
Reklama

Śpisz w takiej pozycji? Sprawdź, jaki materac powinieneś wybrać

Niektórzy preferują spanie na plecach, a inni najlepiej zasypiają na lewym lub prawym boku. Są i tacy, którzy uwielbiają spać na brzuchu i nie wyobrażają sobie nocnego odpoczynku w innej pozycji. To całkowicie indywidualna sprawa, choć warto pamiętać, że niektóre pozycje są zdrowsze niż inne. Materac najlepiej też byłoby dopasować do swoich potrzeb, w tym do ulubionej pozycji w czasie snu. Dlaczego to tak ważne? Podpowiadamy, kto i jaki materac powinien kupić.

W czasie snu nasze organizmy odpoczywają i regenerują się, a mózg przetwarza informacje zdobyte w czasie dnia. Solidny odpoczynek jest niezmiernie ważny, jednak uzależniony jest od wielu różnych czynników. Spore znaczenie ma też dobrze dopasowany materac.

Zbyt miękkie, zbyt twarde lub źle ukształtowane łóżko zapewnia nieodpowiednie podparcie kręgom. Może to skutkować między innymi bólami głowy, pleców czy napięciem w okolicy szyi. Jaki materac wybrać i dlaczego? Doradzamy.

Jaki materac kupić? Na to zwróć uwagę

W sklepach można natrafić na mnóstwo materacy, a każdy reklamowany jest jako ten najlepszy. Żeby więc nie wydać pieniędzy na źle dopasowaną do swoich potrzeb rzecz, warto zawczasu dowiedzieć się, czego szukać. Materac powinien być odporny na nacisk i posiadać sprężyny strefowe, aby zawieszenie wspierało prosty kręgosłup. W materac powinny zaś zagłębiać się swobodnie ramiona i biodra.

Jeśli go wypróbowujemy, powinien on uginać się tylko w tych miejscach, w których nacisk ciała jest największy. Reszta powinna być przez niego dobrze podparta. Wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo, że w nocy będziemy spać spokojnie i obudzimy się wypoczęci, zregenerowani.

Czytaj też: Budzisz się niewyspany? Wyrzuć ten przedmiot z łóżka, a poczujesz się lepiej 

Śpisz na brzuchu, a może na boku? Ten materac jest dla ciebie

Produkowanych jest wiele rodzajów materacy, a każdy z nich ma swoje niewątpliwe zalety. Istnieją materace piankowe - z pianki wysokoelastycznej (HR) i z pianki termoelastycznej (visco) - które dobrze dopasowują się do ciała. Niektórzy mogą je jednak uznać za zbyt miękkie. Popularnością cieszą się też materace lateksowe, które szczególnie poleca się alergikom i osobom z problemami z kręgosłupem. Materace sprężynowe z kolei polecane są osobom o większej wadze, z uwagi na zapewnienie lepszej wentylacji.

Warto zwrócić uwagę zarówno na wagę, ewentualne problemy zdrowotne, jak i pozycję przyjmowaną najczęściej w czasie snu. Twardszy materac będzie lepszym wyborem dla osób, które lubią spać na plecach, a miękki materac sprawdzi się u osób, które wolą spać na boku. 

Ci, którzy zasypiają na brzuchu powinni wybierać materac o średniej twardości. Jeśli chodzi o wagę, miększy materac polecany jest osobom lżejszym. Problemy z kręgosłupem mogą zaś wymagać zakupu specjalistycznych, profesjonalnych materacy korekcyjnych.

Zobacz też:

Tak Amerykanie odstraszają komary. Tania i skuteczna metoda sprawdzi się też u nas

Nie wyrzucaj zużytych plastikowych reklamówek. Włóż je do pralki, a efekt cię zaskoczy

"Ukryta" funkcja pralki. Mało kto o niej wie, a jest kluczem do oszczędności

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | zakupy