Reklama
Reklama

Rybiki opanowały twoją łazienkę? Pozbędziesz się ich za pomocą kartonu i produktu, który masz w kuchni

Rybiki cukrowe to niechciani goście, którzy czasem pojawiają się w naszym domu, a my nawet przez długi czas nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pozbycie się ich nie jest proste, ale na szczęście istnieją domowe sposoby, dzięki którym nie będzie to już dłużej naszym zmartwieniem. Podpowiadamy, jak przygotować własną pułapkę.

Rybiki cukrowe możemy znaleźć w wielu zakątkach naszego domu. Lubią one w szczególności ciemne i wilgotne miejsca. Pozbycie się tych niechcianych lokatorów nie jest łatwym zadaniem, ale proces ten, może nam ułatwić przygotowanie domowych pułapek, które można zrobić z dwóch produktów. Podpowiadamy, jak je wykonać.

Co warto wiedzieć o rybikach? Te kryjówki uwielbiają

Rybiki cukrowe są nazywane również srebrzykami. Najczęściej możemy zobaczyć je w naszych łazienkach. Jednak nie jest to jedyne miejsce, gdzie się ukrywają.

Rybiki często znajdziemy np. w dokumentach czy między książkami. Oprócz tego mogą gnieździć się pod tapetami. Warto także wiedzieć, że stworzonka te boją się światła, więc zazwyczaj chowają się w różnych szczelinach, na przykład w listwach przypodłogowych, ale także pomiędzy płytkami, pod meblami czy w narożnikach pomieszczeń. Rybiki nie lubią także chłodu i najlepiej czują się w temperaturze pokojowej lub nawet wyższej.

Czytaj również: Kup w aptece za mniej niż 10 zł. Zamarznięte drzwi w samochodzie przestaną być problemem

Czy rybiki cukrowe gryzą?

Warto jednak wiedzieć, że rybiki nie stanowią dla nas zagrożenia. Nie gryzą i nie przenoszą chorób tak jak szczury czy karaluchy.

Jednak warto znaleźć ich gniazdo i się ich pozbyć, ponieważ rybiki przyczyniają się do wielu zniszczeń w domu. Wynika to z tego, że żywią się one wszystkim, co zawiera cukier. Wobec tego mogą one pojawiać się np. w okolicach ryżu, mąki czy kaszy. Oprócz tego zjadają także papier, tapety, klej do tapet, pleśń oraz inne odpadki.

Jak pozbyć się rybików cukrowych? Poznaj te domowe metody

Chcąc pozbyć się rybików, musimy przede wszystkim zacząć od znalezienia miejsca ich pobytu. Najlepiej poszukać na początku w ciasnych przestrzeniach lub szczelinach. Warto w tym celu poodsuwać meble i przyjrzeć się wszystkim zakamarkom.

Jeżeli jednak nie uda nam się ustalić lokalizacji gniazda, będziemy musieli rozstawić pułapki w miejscach, w których najczęściej widujemy rybiki. Takie pułapki możemy oczywiście kupić w sklepach ogrodniczych, ale chcąc nieco zaoszczędzić, możemy wykonać je samodzielnie w domu.

Pierwsza metoda, dzięki której pozbędziemy się rybików, wymaga od nas wylania odrobiny miodu na karton i pozostawienia pułapki na noc. Rybiki skuszone słodkim jedzeniem wejdą na tekturę, ale z powodu kleistego miodu nie będą mogły z niej zejść.

Drugi sposób wymaga od nas wymieszania cukru pudru z boraksem w proporcjach 2:1. Tak przygotowany proszek wysypujemy na karton i pozostawiamy na noc. Rybiki zaniosą ziarnka do gniazda, a środek chemiczny zadziała jak trutka.

Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby