Reklama
Reklama

Ptaki nie przylatują do twojego karmnika? Prawdopodobnie popełniłeś ten błąd

Czasem zdarza się, że do naszego karmnika nie przylatują ptaki lub pojawiają się w znikomych ilościach. Wbrew pozorom przyczyną takiej sytuacji wcale nie musi być złe jedzenie, a może to wynikać z kwestii estetycznych. Okazuje się bowiem, że ptaki przywiązują ogromną wagę do koloru karmnika. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jaką barwę wybrać, aby przyciągać wielu skrzydlatych gości.

Niektóre barwy mogą zachęcać ptaki do odwiedzin, podczas gdy inne będą je wręcz zniechęcały do sięgania po jedzenie z naszego karmnika. Wobec tego warto wiedzieć, jakie kolory wybrać, aby cieszyć się obecnością skrzydlatych gości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę montując karmnik.

Na co zwrócić uwagę montując karmnik? Ten aspekt zaskakuje

Przygotowanie oraz nadanie danego wyglądu naszemu karmnikowi to nie tylko kwestia jego prezencji, ale jak się okazje również i funkcjonalności. Wobec tego estetyka karmnika ma znaczenie, ponieważ dla ptaków szczególnie ważny jest jego kolor i wpływa on bezpośrednio na to, czy zwierzęta będą go odwiedzały.

Według badań naukowych ptaki mają swoje preferencje kolorystyczne. Wynika to głównie z kwestii bezpieczeństwa. Oznacza to więc, że ptaki są świadome tego, które z kolorów pomagają im się zakamuflować i chronić je przed drapieżnikami, dlatego, jeśli nasz karmnik jest w niepożądanym przez nie kolorze, nie będą po prostu go zbyt często odwiedzały.

Czytaj również: Tak zrobisz najtańszy karmnik dla ptaków. Wystarczy stara butelka

Jakie kolory wybierają ptaki? Poznaj ich upodobania

Wobec tego warto wiedzieć, które kolory wydają się ptakom najbezpieczniejsze. Do barw, które uznają za dobre do kamuflażu, znajdują się odcienie szarości, beże, brązy oraz matowe zielenie.

Najgorszym wyborem są natomiast metaliczne oraz fluorescencyjne kolory. Co więcej, badania wykazują, że ptaki wolą znajdować się w pobliżu barw o wysokiej energii, unikając tych o niskiej długości fal, które są z natury barwami ostrzegawczymi. Oznacza to więc po prostu, że ptaki lubią odcienie fioletu, niebieskiego i zieleni. Natomiast unikają barw, które są intensywnie żółte lub czerwone.

Warto także dodać, że poszczególne gatunki ptaków mają swoje specyficzne preferencje. Na przykład szpaki uwielbiają błękit, rudziki preferują czerń, a szczygły wolą zieleń. Natomiast wilgi oraz zięby będą przylatywały chętniej do koloru pomarańczowego. Wobec tego, biorąc pod uwagę różnorodność ganków, które będą pojawiały się przy naszym karmniku, najlepiej będzie wybrać neutralne barwy ziemi, lubiane przez wszystkie ptaki.  

Czy kolor karmnika wpływa na bezpieczeństwo ptaków? O tym trzeba pamiętać

Podczas montowania karmnika musimy przede wszystkim pamiętać, że kolor ma znaczenie nie tylko, jeśli chodzi o przyciąganie jak największej ilości ptaków, ale głównie chodzi tu o ich bezpieczeństwo.

Stosując neutralne barwy, pozwolimy karmnikowi wtopić się w tło i tym samym zapewnić ptakom ochronę przed drapieżnikami. Ptaki mogą same rozpoznawać barwy, ponieważ są istotami tetrachromatycznymi, więc mają ponadprzeciętną czułość na kolor i widzą również w promieniach UV.

Jednak skuszone jedzeniem mogłyby korzystać z rzucającego się w oczy karmnika i tym samym narażać się na atak drapieżnika. Pamiętajmy więc o wybraniu kamuflujących kolorów, stawiając dobro ptaków ponad naszymi preferencjami co do kolorów karmnika.

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki