Reklama
Reklama

​Chcesz zamontować karmnik dla ptaków na balkonie? Sprawdź, czy możesz dokarmiać je w bloku

Dokarmianie ptaków, szczególnie w okresie jesienno-zimowy, to nie tylko sposób na zaspokojenie ich potrzeb żywieniowych. Dzięki temu mamy także możliwość bliskiej obserwacji zwierząt, co będzie szczególnie ważne dla dzieci. Dowiedz się, czy montaż karmnika na balkonie i dokarmianie ptaków w bloku jest zgodne z prawem.

Kwestia dokarmiania ptaków w bloku może być problematyczna ze względu na stosunki sąsiedzkie. Czy jednak jest to sprawa, którą rozwiązują przepisy polskiego prawa? Wbrew pozorom tak, ale w zupełnie innym kontekście.

Dokarmianie ptaków na balkonie a prawo

Wiele osób uważa, że kwestia dokarmiania ptaków na balkonie może być regulowana przez przepisy prawa miejscowego, takie jak uchwały rady gminy czy miasta. Na tym polu można przywołać wyrok Sądu Administracyjnego w Łodzi, który wypowiedział się na temat uchwały Rady Miejskiej w Łodzi.

Wprowadziła ona przepis, który brzmiał "Niedopuszczalne jest dokarmianie gołębi w innych miejscach niż miejsca wskazane przez właściciela". W uzasadnieniu WSA można preczytać, że jest to niedopuszczalne, by zakazywać dokarmiania ptaków w miejscach, poza wyznaczonymi przez właściciela.

Sprawdź również: O tej godzinie najlepiej nastawiać pranie. Można zaoszczędzić

Co więcej, można wywnioskować z uzasadnienia wydanego w tej sprawie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, że niemożliwe jest zakazywanie dokarmiania zwierząt dzikich, a możliwość nakładania obowiązków na właścicieli zwierząt dotyczy tylko i wyłącznie zwierząt domowych, a do takich nie zaliczają się ptaki takie jak gołębie, wróble czy sikorki.

O czym pamiętać podczas dokarmiania ptaków w bloku?

Powyższe przepisy nie oznaczają jednak, że można dokarmiać ptaki w bloku bez zwracania uwagi na innych mieszkańców. Chodzi przede wszystkim o aspekt czystości. Jeśli ptaki, które dokarmiamy, będą zanieczyszczać części wspólne, to możemy zostać ukarani grzywną na podstawie przepisów Kodeksu wykroczeń. Warto również zwrócić uwagę na dbanie o czystość we wspólnocie ze względu na dobre relacje sąsiedzkie.

Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL