Reklama
Reklama

Przynoszę ze spaceru i zalewam wrzątkiem. Dzięki temu sporo oszczędzam

Kasztany to nieodłączny symbol jesieni, który nietrudno znaleźć podczas październikowych spacerów. Warto się po nie schylić i wziąć do domu kilka sztuk, ponieważ mają one wiele zastosowań, dzięki którym zaoszczędzimy na detergentach codziennego użytku. Sprawdź, co można zrobić z kasztanów.

Kasztany to popularne tworzywo do różnych prac plastycznych, wykonywanych przez dzieci. Jednak okazuje się, że mają one o wiele więcej zastosowań i mogą być niezwykle użyteczne w naszym gospodarstwie domowym. Podpowiadamy, do czego warto ich użyć.  

Jak zrobić mydło z kasztanów?

kasztanów możemy przygotować własne mydło, które będzie się świetnie pieniło. Jak to jest możliwe? Wszystko dzięki temu, że kasztany zawierają saponinę, będącą naturalny detergentem.

Do przygotowania naszego domowego mydła możemy wykorzystać dwa przepisy, które różnią się między sobą stopniem trudności. W pierwszym z nich i zaraz łatwiejszym sposobie będziemy potrzebować ośmiu świeżych i zdrowych kasztanów. Następnie kruszymy je na drobne kawałki i zalewamy 1 litrem wrzącej wody. Tak przygotowana mieszankę odstawiamy na około 24 godziny, aby kasztany uwolniły swoje właściwości. Po upływie tego czasu przecedzamy kasztany przez sito, a powstały płyn przelewamy do dozownika. 

Druga receptura wymaga od nas obrania kasztanów. Chcąc, by skórka łatwiej się odrywała, warto namoczyć kasztany przez kilka minut w wodzie. Do przygotowania mydła z tego przepisu, będziemy potrzebowali dziesięciu świeżych i obranych kasztanów. Następnie zalewamy je 200 ml destylowanej wody i miksujemy na gładką masę. Kolejnym krokiem jest wlanie substancji do garnka i gotowanie jej przez 3 minuty na wolnym ogniu, cały czas ją mieszając. Po ostudzeniu przelewamy płyn do pojemnika i gotowe!

Czytaj również: Przynieś ze spaceru i ułóż pod łóżkiem. Poczujesz spokój i harmonię

Co jeszcze możemy zrobić z kasztanów?

Mydło z kasztanów nie jest jedynym sposobem na wykorzystanie tych darów natury. Oprócz tego możemy przygotować np. kasztanowy płyn do prania, który jest niezwykle skutecznym produktem, stanowiącym świetną alternatywę dla detergentów ze sklepu.

Chcąc go samodzielnie zrobić, będziemy potrzebowali jedynie siedmiu kasztanów i 300 ml wody. Kasztany rozgniatamy na małe kawałki i wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu przez 15 minut. Na koniec odcedzamy wywar, studzimy i jest on już gotowy do użycia.

Z kasztanów możemy także przygotować uniwersalny płyn do sprzątania. Do jego wykonania potrzebujemy ośmiu kasztanów oraz 1 l wrzącej wody. Kruszymy kasztany i namaczamy przez 24 godziny, a następnie tak przygotowany środek odcedzamy i przelewamy do butelki. Bardzo ważne jest, aby umieścić go w lodówce i zużyć w ciągu jednego tygodnia od przygotowania go, gdyż potem traci on swoje właściwości.

Zobacz też:

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki