Reklama
Reklama

Przechowujesz perfumy w ten sposób? Nic dziwnego, że szybko przestają pachnieć

Tego faktu o perfumach na pewno nie zdradzą ci pracownicy drogerii. Musisz wiedzieć, że jeżeli przechowujesz je w łazience, to tak jak większość Polaków, popełniasz wielki błąd. Postawione na umywalce obok lustra, prezentują się estetycznie i są pod ręką, ale tak naprawdę jest to jedno z najgorszych miejsc do ich przetrzymywania.

Piękny zapach to wizytówka każdej zadbanej osoby, dlatego Polacy nie żałują pieniędzy na perfumy najlepszych marek. Najczęściej mają co najmniej dwa flakony - na co dzień i na specjalne okazje. To drogie produkty, ale niestety większość osób nie ma pojęcia, gdzie należy trzymać je po zakupie. Ludzie stawiają kosmetyki na umywalce, wannie, ma szafce obok lustra lub na parapecie w łazience, a później dziwią się, że ich perfumy szybko tracą swoje właściwości. 

Jeżeli ty również nie wiesz, jak przechowywać perfumy tak, aby móc cieszyć się nimi przez długi czas, dobrze trafiłaś. Poniżej podajemy wszystkie najważniejsze informacje, których na pewno nie zdradzą ci pracownicy popularnych drogerii!

Czy perfumy mają termin ważności? Polacy nie mają o tym pojęcia!

Perfumy wydają się trwałym produktem, ale podobnie jak wszystkie  kosmetyki, także i one mają swoją datę ważności. Informację o niej bez problemu powinnaś znaleźć z tyłu flakonika i na kartonowym opakowaniu, w które zapakowane są zakupione produkty z drogerii flakoniki. Znajduje się tam oznaczenie PAO (z ang. period after opening), czyli grafika przedstawiająca otwarty słoiczek z literą M (od miesiąca), po której zapisana jest cyfra oznaczająca liczbę miesięcy, przez które perfum zachowa właściwości od momentu pierwszego użycia

Większość producentów stara się, aby perfumy utrzymywały wyrazisty zapach przez 12-36 miesięcy po otwarciu, ale zdarzają się również produkty, które możesz przechowywać przez 5 lat. Im lepsza jakość, tym dłuższy powinien być termin do zużycia. Najdłużej utrzymują się z reguły zapachy oparte na nutach piżmowych oraz drzewnych i piżmowych. Przez perfumiarzy są one uznawane za trwalsze niż kwiatowe i cytrusowe.

Może cię zainteresować: Oto sekret szczupłej sylwetki Japonek. 5 zasad, dzięki którym szybko schudniesz

Gdzie przechowywać perfumy tak, by pachniały dłużej?

To, gdzie przechowujesz kosmetyki, ma ogromny wpływ na ich trwałość. Stawianie ich na umywalce, parapecie czy półce w łazience nie jest dobrym pomysłem z uwagi na fakt, iż w temperaturze powyżej 18 stopni Celsjusza, perfumy parują i przez to również zmieniają zapach. Jeśli chcesz, by ten był dalej intensywny, flakony z drogimi produktami przechowuj z dala od wilgoci i źródła ciepła, czyli kaloryfera, wanny lub prysznica. 

Wystawianie na promienie słoneczne również nie jest zalecane. Dlatego, jeśli zależy ci na zachowaniu dobrze skomponowanego, wywarzonego zapachu lepiej trzymaj perfumy z dala od parapetu pod oknem. Perfumy powinny być przechowywane w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Najlepiej zacienionych lub z minimalnym dostępem do światła. W takich warunkach możesz przechowywać je latami.

Czytaj również: Wrzuć do bębna, a poduszki po praniu będą miękkie i puszyste jak chmurka

Zobacz też:

Spryskaj tym podeszwy butów. Unikniesz bolesnego upadku na lodzie

Tak szybko wyczyścisz zamszowe buty. Niezbędny składnik znajdziesz w kuchni

Wrzuć to do czajnika, a po dwóch godzinach osad z kamienia zniknie bez śladu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: porady | triki