Reklama
Reklama

Proszek do prania czy kapsułki? Co lepiej wybrać?

Do prania odzieży w pralce zwykle wykorzystuje się specjalny proszek, ale do wyboru kupujących są też przeróżne odplamiacze, wybielacze czy płyny do płukania, które pomagają pozbyć się zabrudzeń i nadać tkaninom odpowiednią miękkość. Coraz częściej w domach goszczą też kapsułki do prania, które stosuje się zamiast tradycyjnego proszku. Czy są od niego lepsze? Jakie są ich wady i zalety?

Zarówno proszki do prania, jak i kapsułki mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Różnią się nie tylko wyglądem i sposobem stosowania, ale też przede wszystkim ceną. Niektórzy twierdzą także, że odmienna jest ich skuteczność. Oba produkty służą jednak do prania i są dostępne dla klientów. Pojawia się więc pytanie, który z nich lepiej wybrać i dlaczego? Postaramy się przedstawić wady i zalety każdego rozwiązania.

Proszek do prania — czy warto go używać? Zalety i wady

Proszek do prania to najpopularniejszy środek, używany do czyszczenia odzieży. Jego niewątpliwą zaletą jest nie tylko duża dostępność, ale też mnogość wariantów. Można znaleźć proszki różnych firm w opakowaniach rozmaitej wielkości, które odmiennie pachną i przeznaczone są do tkanin białych lub kolorowych.

Proszki do prania są wydajne — duże opakowanie może wystarczyć nawet na kilka miesięcy, choć oczywiście wszystko zależy od tego, jak często robimy pranie. Warto jednak zwrócić uwagę, że sami decydujemy, jak wiele produktu użyjemy — jeśli w pralce znajdzie się mniej ubrań, możemy odpowiednio zmniejszyć ilość środka piorącego. Kolejną zaletą tego wyboru jest możliwość prania odzieży w rękach.

Olbrzymim plusem jest korzystna cena większości proszków, uzależniona oczywiście od firmy i wielkości opakowania. Średnio to jednak 20-50 złotych. Minusem proszków do prania jest jednak słaby zapach i konieczność użycia dodatkowych środków do płukania i zmiękczania odzieży, jeśli chcemy, by wszystko było przyjemne w dotyku i świeżo pachnące. Nie jest to niezbędne, ale jeśli pragniemy je kupić, będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Proszek może też zapychać szuflady pralki, do których trafia — trzeba zatem pamiętać o regularnym ich czyszczeniu.

Czytaj też: Zastąp tym tabletki i nabłyszczacz do zmywarki. Naczynia będą czyste, a ty zaoszczędzisz 

Kapsułki do prania — czy są lepsze niż proszek? Wady i zalety

Kapsułki do prania szybko podbiły serca kupujących, ponieważ są łatwe w użyciu i skutecznie radzą sobie z przeróżnymi zabrudzeniami. Kapsułkę należy umieścić na dnie bębna pralki i przykryć rzeczami. W trakcie prania rozpuści się, uwalniając kolejne detergenty. Nada też ubraniom przyjemny zapach. Często kapsułki składają się z kilku elementów i zawierają zarówno płyn do prania, jak i do płukania. Można jednak dodatkowo użyć wybranego płynu do płukania w tradycyjny sposób — jeśli tylko tego chcemy.

Kapsułki są bezpieczniejsze dla samej pralki, jednak w ich przypadku nie mamy możliwości dozowania — nawet jeśli ilość prania jest niewielka. Jedno pranie to jedna kapsułka. Nie możemy też stosować ich w czasie prania ręcznego. Wadą jest też cena kapsułek, która jest wyższa niż cena proszku do prania. Jednocześnie mimo wysokich kosztów możemy wykonać mniej prań. Każde rozwiązanie ma zatem swoje wady i zalety, które wpływają na ostateczny wybór klientów.

Zobacz też:

Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz

Nakarm tym napojem muszlę w toalecie. Będzie lśnić jak w pięciogwiazdkowym hotelu

Podbieram narzeczonemu i szoruję płytę indukcyjną. Po 2 minutach lśni czystością

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | zakupy