Reklama
Reklama

Zastąp tym tabletki i nabłyszczacz do zmywarki. Naczynia będą czyste, a ty zaoszczędzisz

Jeśli twoja zmywarka nie domywa naczyń, nie nadaje im połysku lub pojawił się w niej zapach stęchlizny, nie musisz myć naczyń ręcznie. Nie ma też sensu ich mycie przed umieszczeniem w zmywarce czy domywanie ich po wyjęciu z niej. Urządzenie ma bowiem pomagać w codziennym życiu, a nie tworzyć kolejne kłopoty. Tabletki czy nabłyszczacze warto zastąpić pewnym znanym środkiem. Jakim i jak go stosować?

Zmywarka to niezwykle przydatne urządzenie mechaniczne, stosowane do mycia naczyń, sztućców i innych przedmiotów, które służą do przygotowywania oraz podawania żywności. Wiele osób nie wyobraża już sobie codzienności bez jej pomocy — potrafi bowiem szybko i sprawnie umyć wiele naczyń jednocześnie.

Nie da się jednak ukryć, że ostateczny efekt uzależniony jest zarówno od samego sprzętu, jak i zastosowanego środka myjącego. Drogie, chemiczne i nie zawsze skuteczne produkty można zastąpić innym, interesującym środkiem. Jakim i dlaczego warto go używać?

Czym myć naczynia w zmywarce? Wykorzystaj boraks

Standardowe tabletki do zmywarek mają w składzie między innymi fosforany, fenole, węglowodory, a także kwasy EDTA i NTA. Składniki są w nich odpowiednio dobrane, by poradziły sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami.

Wiele osób nie chce jednak stosować takich chemicznych środków i decyduje się na domowe zamienniki. Kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona to najczęściej wybierane produkty, jednak mimo iż ich stosowanie jest ekologiczne i ekonomiczne, towary te mogą być również niezbyt skuteczne przy dużych zabrudzeniach. Ostateczny efekt ich użycia może więc zawieść wiele osób.

Dr Huldy Clark — naturopatka i propagatorka medycyny niekonwencjonalnej — w jednej ze swoich książek zaproponowała jednak użycie boraksu jako środka do mycia naczyń w zmywarce.

Czytaj też: Tym domowym środkiem skutecznie wyczyścisz pralkę. Wcale nie chodzi o ocet 

Boraks do mycia naczyń w zmywarce. Jak go stosować?

Boraks to sól sodowa o zasadowym pH wynoszącym 9,5. Jest to ekologiczny środek czyszczący naturalnego pochodzenia, wykorzystywany między innymi do czyszczenia łazienki, lodówki, usuwania uciążliwych plam po kawie i winie, a także do nadawania połysku biżuterii czy sztućcom ze stali nierdzewnej.

Boraks użyty do mycia naczyń zmiękczy wodę, dzięki czemu lepiej doczyści brudne powierzchnie. Samo urządzenie również na tym zyska, jako że boraks przyczyni się też do zmniejszenia ilości osadów i kamienia.

Jak używać boraksu do mycia naczyń w zmywarce? Wystarczy wsypać do szufladki dwie miarki boraksu, a zatem wypełnić pojemnik w około 2/3. Zamiast standardowego nabłyszczacza możemy zaś użyć octu. Następnie zmywarkę nastawiamy na godzinę, ustawiając wyższą niż zwykle temperaturę. Po myciu naczynia będą nie tylko czyste i lśniące, lecz zniknie również zapach stęchlizny.

Zobacz też:

W lasach trwa wysyp grzybów. Tu znajdziesz ich najwięcej

Tak zrobisz domowe pochłaniacze zapachu do lodówki. Działają lepiej niż sklepowe

​Chcesz kupić basen na działkę ROD? Lepiej sprawdź, co mówią o tym przepisy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | czyszczenie