Reklama
Reklama

​Prawo jazdy czy dowód rejestracyjny? Te dokumenty trzeba mieć przy sobie w aucie w 2024 roku

Wiele osób zapomniało już o konieczności posiadania dokumentów podczas jazdy samochodem. Co więcej, nawet podczas kontroli drogowej nie zawsze trzeba okazywać aplikację mObywatel, a czasem wystarczy podać numer PESEL. Dowiedz się, jakie dokumenty warto mieć przy sobie w aucie w 2024 roku, a jakie są wręcz koniecznością.

Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC. Co trzeba mieć w aucie?

W 2020 roku weszła w życie długo oczekiwana i niezwykle ważna dla kierowców zmiana, a mianowicie zwolnieni z obowiązku posiadania fizycznych dokumentów podczas jazdy samochodem. Od tego czasu Policja korzysta z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli CEPiK, gdzie ma dostęp do danych dotyczących uprawnień kierowców oraz danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku informacji o ubezpieczeniu pojazdu funkcjonariusze korzystają z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jednak w niektórych przypadkach warto mieć przy sobie fizyczny dokument.

Sprawdź również: Ta przyprawa sprawia, że tłuszcz znika z boczków. Wystarczą dwie łyżeczki po przebudzeniu i przed snem

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie w aucie?

Oczywiście funkcjonariusze mają prawo wymagać od osoby prowadzącej pojazd, wylegitymowania się dokumentem tożsamości. Może to być fizyczny dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport, a także aplikacja mObywatel. Oczywiście dowód rejestracyjny potrzebny będzie w momencie, gdy udajemy się na przegląd techniczny. Jednak są sytuacje, w których konieczne jest posiadanie przy sobie fizycznego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC. Chodzi tu o wyjazd za granicę. W takim przypadku funkcjonariusz musi uzyskać od nas dokumenty fizycznie, gdyż nie ma dostępu ani do CEPiK, ani do UFG.

Warto również mieć przy sobie dokumenty w momencie zdarzenia drogowego np. kolizji. Jeśli obydwie strony mogą okazać prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający ważność ubezpieczenia OC, o wiele łatwiej będzie im spisać oświadczenie, bez konieczności wzywania Policji. Ostatnim przypadkiem, w którym konieczne jest posiadanie prawa jazdy, jest chęć wypożyczenia auta. W takiej sytuacji pracownik wypożyczalni na pewno spyta nas o dokument.

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL