Reklama
Reklama

Pożycz od dziecka i włóż do lodówki. Pozbędziesz się uciążliwego problemu

Do pisania po tablicy, do rysowania po ścianach, do gry w klasy, do... lodówki? Nie licząc ostatniej opcji, wszystkie inne wydają się świetnie pasować do starej, dobrej kredy. To tylko pozory, a duże AGD w tym przypadku pasuje do szkolnej tablicy jak ulał. Dlaczego warto mieć w kuchni zapas kredy i co jakiś czas wkładać kawałek lub dwa do lodówki?

Domowy pochłaniacz wilgoci i brzydkich zapachów. Jakie właściwości ma kreda?

Każdy, kto w szkole miał okazję pisać kredą po świeżo startej tablicy, z pewnością pamięta, jak szybko nasiąkała wodą i jeszcze przez kilka godzin pozostawała mokra. To zasługa higroskopijności – zdolności niektórych substancji do pochłaniania wilgoci. W sali lekcyjnej nie jest to zaleta, jednak w innych sytuacjach już jak najbardziej.

Kreda pisząca to naturalna, lekka, porowata skała zbudowana w głównej mierze z mikroskopijnych skamieniałości żyjątek, które zamieszkiwały dna pradawnych oceanów. Głównym budulcem jest kalcyt – minerał obecny także w innych skałach wapiennych. Ta i inne substancje zawarte w kredzie są bezpieczne dla człowieka, nie dziwi więc wiele zastosowań w przemyśle kosmetycznym, chemicznym czy farmaceutycznym. 

Jak wiele innych łatwo dostępnych środków (np. soda czy ocet), tak i kreda doczekała się szeregu pomysłów na jej wykorzystanie w domu. Jednym z najbardziej popularnych i skutecznych jest umieszczanie kawałków w lodówce. Pozostaje tylko jedno pytanie – po co wsadzać do niej kredę? 

Tu wracamy do pojęcia higroskopijności, czyli zdolności do pochłaniania wilgoci i tego co wiążą ze sobą cząsteczki wody. W lodówce (ale też np. w szafce z butami) będą to związki zapachowe. W tym momencie wszystko staje się jasne – kreda to świetny domowy sposób na pozbycie się z lodówki nieprzyjemnego aromatu.

Włóż kredę do lodówki i sprawdź, co się stanie. Twój nos będzie wdzięczny

Jedzenie to podstawowa potrzeba człowieka, w związku z tym lodówka to jeden z najczęściej używanych urządzeń na wyposażeniu domu czy mieszkania. Niestety żywność ma to do siebie, że nawet w niskich temperaturach potrafi się popsuć i wydzielać bardzo nieprzyjemny odór. 

Czasami nic nie musi się nawet popsuć. Wystarczy, że w lodówce zmiesza się kilka intensywnych zapachów. Powstała w ten sposób mieszanka potrafi być wystarczająco uciążliwa, nawet jeśli nie ma w niej cząstek wydzielanych w procesach gnilnych.

W obu przypadkach rozwiązaniem będzie umieszczenie kilku kawałków kredy w lodówce i pozostawienie ich tam na parę godzin. Najlepiej rozłożyć kredę na dolnej i górnej półce (a także w zamykanych komorach) w otwartych pojemnikach lub na kawałku ręcznika papierowego. Kreda jest bezpieczna, więc nic złego nie grozi nam nawet jeśli minerał zetknie się z jedzeniem. Smak nie jest jednak zbyt zachęcający, więc lepiej tego unikać. Kredę wymieniamy, gdy zacznie zmieniać kolor, a przede wszystkim konsystencję (pod wpływem wody stanie się bardziej gliniasta). 

Ta ekologiczna, prosta i wyjątkowo tania metoda może okazać się skuteczniejsze niż wiele rozwiązań komercyjnych. Inne domowe sposoby na wilgoć i nieprzyjemny zapach w lodówce to np. woreczek z surowym ryżem, sól kuchenna, czy miseczka z octem, albo spirytusem. Wszystkie te środki działają na tej samej zasadzie – dzięki higroskopijności.

Czytaj także: Wystarczy dodać kilka kropel do proszku. Ręczniki będą śnieżnobiałe

Pudełko zawierające 100 kredowych słupków to koszt w granicach 25-30 zł, a zapas wystarczy nam na dobrych kilka miesięcy. Jeżeli potrzebujemy tylko jednorazowej interwencji, to mniejsze ilości bez problemu kupimy za mniej niż 5 złotych. 

Myśląc o tym, jak wiele czasu spędzamy w okolicach lodówki i jak kluczową sprawą jest jedzenie, cena wydaje się nie tylko adekwatna, ale wręcz promocyjna.

Zobacz też:

Mój dziadek ma sposób na kiełkujące ziemniaki. Dzięki temu nie gniją przez całą zimę

Wspomaga odporność i ułatwia odchudzanie. Mało kto wie, że można z niego zrobić syrop

Ustaw termostat na grzejniku w ten sposób. Temperatura wzrośnie, ale rachunki nie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | sprzątanie