Posypujesz solą kostkę brukową? Oto powód, dla którego powinieneś przestać
Zbliża się zima, a wraz z nią gołoledź, która stwarza zagrożenie nie tylko na drogach, ale również na chodnikach i kostce brukowej wokół domu. Aby wspomniane powierzchnie były mniej śliskie Polacy, najczęściej posypują je solą. To skuteczny sposób, by zminimalizować ryzyko poślizgu, ale musisz wiedzieć, że istnieje jeszcze lepszy i bezpieczniejszy produkt.
Im bliżej zimy, tym częściej temperatura w Polsce spada poniżej zera, a to zwiększa ryzyko powstawania gołoledzi, która jest niebezpieczna dla wszystkich użytkowników dróg i chodników. Ostrożność powinieneś zachować jednak nie tylko wtedy, gdy poruszasz się samochodem czy idziesz pieszo do sklepu, ale również, gdy spacerujesz wokół domu po zamarzniętej kostce brukowej.
Sypanie jej solą mocno ogranicza ryzyko poślizgu, ale nie jest to idealne rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli zależy ci na estetycznym wyglądzie brukowanego podjazdu wokół domu. Dlatego też do walki z gołoledzią powinieneś stosować inny, o wiele bezpieczniejszy środek.
Posypywanie kostki brukowej solą drogową mocno ogranicza ryzyko poślizgu i pozytywnie wpływa na naszą pewność siebie podczas poruszania się po oblodzonej powierzchni, ale to rozwiązanie ma również swoje wady. Jako iż jest to substancja mocno żrąca, może negatywnie wpływać ona na kondycję trawy i roślin rosnących wokół podjazdu.
Na stosowaniu soli drogowej ucierpi również nasze obuwie i struktura samej kostki brukowej, na której po zastosowaniu materiału pozostać mogą nieestetyczne plamy, smugi i odbarwienia.
Może cię zainteresować: Posyp cebulę cukrem i potrzyj. Stare blachy będą wyglądać jak nowe
Jeżeli szukasz bezpieczniejszej alternatywy dla soli drogowej, to wiedz, że dobrym pomysłem może okazać się posypanie podjazdu chlorkiem magnezu, który nie tworzy nieestetycznych nalotów i nie wpływa tak negatywnie na stan opon w samochodach czy obuwia. Możesz również wykorzystać piasek, którym stworzyć warstwę ochronną na powierzchni śliskiej kostki brukowej.
A przypadku dużych warstw śniegu lub lodu koniecznie może okazać się sięgnięcie po łopatę, najlepiej wykonaną z tworzywa sztucznego, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia kostki brukowej.
Czytaj również: Jak pozbyć się tłuszczu z patelni? Wystarczy odrobina tego proszku
Zobacz też:
Co kupić dziadkom na mikołajki? Najlepsze prezenty dla seniorów
Wrzuć do porannej kawy. Nie zmarzniesz w chłodny dzień, a do tego schudniesz