Reklama
Reklama

Plamy z błota po spacerze? Tak usuniesz nawet najgorsze zabrudzenia

Plucha, odwilż i deszczowe dni to często pojawiająca się aura w lutym. Wraz z nią wiążą się uporczywe plamy z błota, których łatwo nabawić się w czasie spacerów. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Na ogół są to jedne z trudniejszych plam do usunięcia, ale spokojnie można sobie i z nimi poradzić. Podpowiadamy domowe sposoby na skuteczne pozbycie się uporczywych zabrudzeń z błota.

Świeże czy zaschnięte, tak samo są trudne do usunięcia, zwłaszcza z delikatnych tkanin. Chwila nieuwagi na spacerze, zachlapanie przez mijające auto czy przejażdżka rowerem po parku i problematyczne plamy z błota gotowe. Jak można się ich skutecznie pozbyć?  

Czy plamę z błota można usunąć bez zostawiania śladu? 

Delikatne zabrudzenia, również te z błota, można próbować usunąć wyłącznie za pomocą pralki. Może okazać się to skuteczne, zwłaszcza w przypadku bawełnianych ubrań. Co, jeśli pomimo wyprania w pralce, plama nadal jest widoczna? Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które w mig usuną zabrudzenia i nie zostawią żadnego śladu. 

Jeśli zauważymy plamę z błota, warto od razu przejść do działania. Świeżą plamę zawsze łatwiej usunąć. Wobec tego zabłoconą tkaninę dobrze wysusz, a następnie spróbuj wykruszyć zalegające błoto. Warto do tego wykorzystać miękką szczoteczkę, aby nie uszkodzić materiału. Po pozbyciu się warstwy błota należy ręcznie wyprać zabrudzoną powierzchnię, najlepiej używając do tego szarego mydła. Kiedy zobaczymy, że plama znikła, zabrudzoną odzież można już standardowo wyprać w pralce.  

Ważne, aby podczas usuwania nadmiaru błota jeszcze bardziej go nie wcierać w tkaninę i przy tym nie uszkodzić ubrania. Wtedy żaden sposób już nie pomoże. Kiedy zabrudzona jest spora powierzchnia tkaniny, wysuszone błoto można spróbować zebrać za pomocą odkurzacza.  

Przeczytaj również: Płytki balkonowe zmatowiały przez zimę? Nic nie szkodzi, w ten sposób szybko przywrócisz im blask

Jak usunąć zaschnięte błoto?  

W przypadku dobrze zaschniętych plam sprawa wygląda podobnie. Przede wszystkim należy pozbyć się warstwy błota, a potem przejść do działania. Skuteczne mogą się tutaj okazać babcine sposoby, stosowane od wielu lat. Kiedy plamy z błota znajdują się na delikatnej tkaninie, warto namoczyć ją w roztworze wody z sokiem z cytryny. Sprawdzi się również kwasek cytrynowy. W przygotowanej miksturze wystarczy zaprać pobrudzoną część ubrania.

Do usunięcia plam z wełnianych ubrań warto wykorzystać roztwór wody z amoniakiem. W tym celu zmieszaj je w proporcjach 2 litry wody i 2 łyżki amoniaku. Namoczenie oraz zapranie zabrudzonej odzieży w tej miksturze pozwoli skutecznie pozbyć się uporczywej plamy z błota.  

Zdarza się, że plamy są niezwykle intensywne i nawet pomimo wielu prób wciąż zostaje po nich widoczny ślad. W takich przypadkach warto sięgnąć po ocet. Ten trik jest jednak bezpieczny tylko przy bawełnianych ubraniach i za nim przystąpimy do czyszczenia, warto przetestować ten specyfik w mało widocznym miejscu. 

W celu usunięcia plamy wystarczy wacik kosmetyczny lekko nawilżyć octem, a następnie natrzeć nim zabrudzone miejsce. Po zastosowaniu domowych sposobów następnym obowiązkowym krokiem jest tradycyjne wypranie ubrań w pralce.  

Zobacz też:

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | triki