Reklama
Reklama

Ozdoby z dyni szybko gniją? Pamiętaj o tym, a lampiony postoją znacznie dłużej

Ozdoby z dyni to nieodłączny element jesiennego wystroju wielu mieszkań, domów oraz ogrodów. Są efektowne i niezwykle klimatyczne, niestety sprawiają jeden kłopot - dość szybko się psują. Czy można przedłużyć świeżość dyniowych lampionów i zapobiec ich gniciu? Okazuje się, że tak.

Dyniowe ozdoby we wrześniu i październiku zdobią wiele ogrodów, werand i balkonów. Przyciągają wzrok i nadają przestrzeni niepowtarzalnego uroku. Część osób decyduje się na wydrążenie ich i umieszczenie w środku światełek, tworząc w ten sposób jesienne lampiony.

Jak przechowywać ozdobę z dyni, żeby uniknąć zgnilizny?

Istnieją sprawdzone sposoby na przedłużenie świeżości dyni. Przede wszystkim nie powinna stać w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Najlepiej będzie przechowywać ją w zacienionym i raczej chłodnym miejscu. Aby ozdoba dłużej postała, warto również wybierać mniej dojrzałe okazy.

Czytaj również: Pyszne placki z jesiennych jabłek. Szybki przepis na obiad uwielbiany przez dzieci

Ten trik pomaga w tworzeniu lampionu z dyni

Trzeba uważać już na etapie wycinania otworu. Należy go wykonać nie na górze owocu, a na dole. To właśnie odcięcie dolnej części zapobiegnie procesowi gnicia. Pozbawienie dolnej części dyni będzie też miało pozytywny efekt, ponieważ w trakcie rzeźbienia na boku owocu, nie będzie się on trząsł.

Drążąc środek dyni, należy pamiętać o tym, aby usunąć nitki miąższu, a także pestki. W ten sposób można znacząco opóźnić rozkład dyni. Trzeba mieć świadomość, że jej wnętrze jest znacznie mniej trwałe niż zewnętrzna stron.

Czytaj również: To największa dynia w Polsce. Dynia Dorotka waży tyle, co mały samochód

Nie wkładaj świeczki do wnętrza dyni

Kolejnym sposobem na przedłużenie terminu ważności dyni, jest włożenie do jej wnętrza nie zwykłej świeczki, a lampek. Dynia nie lubi ciepła, a płomień w jej wnętrzu będzie ją nagrzewał i przyspieszał proces rozkładu warzywa. Dlatego jednym ze sposobów na to, aby dynia ładnie wyglądała na halloween, jest umieszczenie w niej lampki na baterie, albo LED.


Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki