Oto najczęściej wybierane kody PIN. Jeśli twój jest na liście, lepiej szybko go zmień
Kod PIN jest ciągiem kilku cyfr stanowiącym ochronę dostępu do konta bankowego lub innych ważnych urządzeń. Nie powinien być nikomu udostępniany, a stopień jego trudności decyduje o tym, czy łatwo go złamać. Sporządzono listę najczęściej wybieranych kodów PIN, które nie stanowią zbyt skutecznej ochrony. Jeśli używasz jednego z nich, to lepiej szybko pomyśl nad zmianą.
Osobisty numer PIN to kod, którym posługuje się każdy posiadacz konta bankowego. Jest to rodzaj numeru identyfikacyjnego, który używa się w wielu elektronicznych transakcjach finansowych. Zazwyczaj numery PIN są wydawane wraz z kartami płatniczymi lub przypisywane do kont osobistych.
Nadrzędnym celem stworzenia PIN-u było zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia w trakcie procesu transakcji elektronicznej. Złamanie unikalnego kodu sprawia trudność nawet profesjonalnym złodziejom. Jednak nie w każdej sytuacji tak jest. Pewne numery PIN szczególnie narażają ich użytkowników na włamanie.
Informacjami na temat tego, jakich kodów PIN nie ustawiać na swoim koncie lub urządzeniu podzielił się niemal dekadę Nick Berry – prezes firmy konsultingowej Data Genetics. Na jego blogu można było znaleźć listę haseł dostępu, które są wyjątkowo proste do obejścia. Nie brakuje tam mniej oczywistych przykładów jak numer 1234.
Lista kodów PIN, których lepiej nie ustawiać na swoim koncie lub urządzeniu prezentuje się następująco:
- 1234,
- 1111,
- 0000,
- 1212,
- 7777,
- 1004,
- 2000,
- 4444,
- 2222,
- 6969,
- 2580.
Czytaj również: Jest nazywana "polską Wenecją" Jesienią wygląda wyjątkowo malowniczo
Warto też poznać kilka sposobów na to, jak można ochronić swój kod PIN. Na początku należy unikać oczywistych wyborów takich, jakie wskazano w liście stworzonej przez Nica Berry’ego. Dotyczy to także, na przykład dat urodzenia swoich, dzieci lub rodziców, czy dziadków, czy kogokolwiek z rodziny.
Ważne jest również to, aby nie przetrzymywać kodów PIN na urządzeniu, do którego można się wkraść przez internet. Najlepiej zachować je w formie fizycznej, na przykład w skrzętnie ukrywanym notesie. Dobrym rozwiązaniem będzie też unikanie bezpośredniego opisywania kodów PIN, a używanie, chociażby skrótów.
Zobacz też:
Gdzie wyrzucać torebki po herbacie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna
Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku
Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie