Jest nazywana "polską Wenecją" Jesienią wygląda wyjątkowo malowniczo
Określenie „polska Wenecja” jest automatycznie przypisywane miastom, w których znajduje się choć namiastka kompleksu kanałów. Takie miano otrzymały m.in. miejscowości takie jak: Bydgoszcz, Pułtusk, czy Lidzbark Warmiński. Do tego grona dołącza też Cieszyn.
Przyczyną nadania dość tandetnego i wyświechtanego określenia "Polska Wenecja" Cieszynowi jest Młynówka. Młynówka to sztuczny kanał wodny o długości 3,69 km i szerokości od 2 do 11 m.
Tuż za śluzą wpustową pojawiają się dwie odnogi kanału, wschodnia i zachodnia. Na zachodniej istnieje też zalew kajakowy. Ciekawostką jest to, że na wschodniej działała w latach od 1862 do 1920 roku elektrownia wodna.
Cieszyn jest pięknym, historycznym miastem, które znajduje się w południowej części województwa śląskiego. To właśnie w tym mieście, zgodnie z legendą, w 810 roku trzej bracia Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy lokalnym źródle i w dowód radości, nadali miejscowości nazwę "Cieszyn". Atrakcją turystyczną upamiętniającą to wydarzenie jest Studnia Trzech Braci.
Cieszyn może zachwycić nietuzinkową architekturą, będącą echem powiązań miasta z leżącym 280 km dalej Wiedniem. Miasto na część polską i czeską rozdziela rzeka Olza. Historyczna część z licznymi zabytkami, pięknymi kamienicami oraz pozostałością piastowskiego grodu pozostaje na terenie Polski.
Centrum turystycznym miasta jest Góra Zamkowa w Cieszynie, skąd rozpoczęło się lokalne osadnictwo. Znajduje się na niej Wieżą Ostatecznej Obrony z XII wieku, Pałac Myśliwski Habsburgów z XIX wieku (teraz Zamek Cieszyn), a także pozostałości systemu obronnego rotunda romańska, która widnieje na 20 złotowych banknotach NBP.
Czytaj również: Te szlaki górskie są idealne na jesień. Poradzą sobie z nimi nawet początkujący turyści
"Wenecją Cieszyńską" nazywa się dzielnicę Cieszyna, która znajduje się nad kanałem Olzy określanym jako "Młynówka". Nad kanałem znajdują się stare zabudowania, jednak niewiele z nich jest w dobrym stanie technicznym.
W nieco zaniedbanej "Wenecji Cieszyńskiej" widać zaczynające się zmiany. Pojawiły się restauracje oraz galeria. Trzeba mieć nadzieję, że ten obszar pięknego polskiego miasta będzie tylko rewitalizowany w nadchodzących latach. W obliczu panującej jesieni i ferii kolorów, którymi mienią się drzewa nad Młynówką, warto udać się na popołudniowy spacer po "Wenecji Cieszyńskiej".
Zobacz też:
Ten hotel wsi 400 metrów nad doliną. Widok zapiera dech
Tam słońce świeci niemal przez cały rok. Z Polski dolecisz tanimi liniami i się ogrzejesz
To miasto jest stolicą marcepanu. Zachwyca architekturą i jest w sam raz na city break