Reklama
Reklama

Jest nazywana "polską Wenecją" Jesienią wygląda wyjątkowo malowniczo

Określenie „polska Wenecja” jest automatycznie przypisywane miastom, w których znajduje się choć namiastka kompleksu kanałów. Takie miano otrzymały m.in. miejscowości takie jak: Bydgoszcz, Pułtusk, czy Lidzbark Warmiński. Do tego grona dołącza też Cieszyn.

Przyczyną nadania dość tandetnego i wyświechtanego określenia "Polska Wenecja" Cieszynowi jest Młynówka. Młynówka to sztuczny kanał wodny o długości 3,69 km i szerokości od 2 do 11 m.

Tuż za śluzą wpustową pojawiają się dwie odnogi kanału, wschodnia i zachodnia. Na zachodniej istnieje też zalew kajakowy. Ciekawostką jest to, że na wschodniej działała w latach od 1862 do 1920 roku elektrownia wodna.

Dlaczego warto odwiedzić Cieszyn?

Cieszyn jest pięknym, historycznym miastem, które znajduje się w południowej części województwa śląskiego. To właśnie w tym mieście, zgodnie z legendą, w 810 roku trzej bracia Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy lokalnym źródle i w dowód radości, nadali miejscowości nazwę "Cieszyn". Atrakcją turystyczną upamiętniającą to wydarzenie jest Studnia Trzech Braci.

Cieszyn może zachwycić nietuzinkową architekturą, będącą echem powiązań miasta z leżącym 280 km dalej Wiedniem. Miasto na część polską i czeską rozdziela rzeka Olza. Historyczna część z licznymi zabytkami, pięknymi kamienicami oraz pozostałością piastowskiego grodu pozostaje na terenie Polski.

Centrum turystycznym miasta jest Góra Zamkowa w Cieszynie, skąd rozpoczęło się lokalne osadnictwo. Znajduje się na niej Wieżą Ostatecznej Obrony z XII wieku, Pałac Myśliwski Habsburgów z XIX wieku (teraz Zamek Cieszyn), a także pozostałości systemu obronnego rotunda romańska, która widnieje na 20 złotowych banknotach NBP.

Czytaj również: Te szlaki górskie są idealne na jesień. Poradzą sobie z nimi nawet początkujący turyści

"Wenecja Cieszyńska" to popularna atrakcja turystyczna

"Wenecją Cieszyńską" nazywa się dzielnicę Cieszyna, która znajduje się nad kanałem Olzy określanym jako "Młynówka". Nad kanałem znajdują się stare zabudowania, jednak niewiele z nich jest w dobrym stanie technicznym.

 

W nieco zaniedbanej "Wenecji Cieszyńskiej" widać zaczynające się zmiany. Pojawiły się restauracje oraz galeria. Trzeba mieć nadzieję, że ten obszar pięknego polskiego miasta będzie tylko rewitalizowany w nadchodzących latach. W obliczu panującej jesieni i ferii kolorów, którymi mienią się drzewa nad Młynówką, warto udać się na popołudniowy spacer po "Wenecji Cieszyńskiej".

Zobacz też:

W latach 80 był ulubionym kierunkiem polskich turystów. Dziś też przyciąga klimatem i cenami

​Nie musisz jechać do Prowansji. Lawendowy piknik odbywa się o wiele bliżej

​Niezapomniane widoki tylko 50 km od Polski. To tu kręcono "Opowieści z Narnii"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce