Reklama
Reklama

Te szlaki górskie są idealne na jesień. Poradzą sobie z nimi nawet początkujący turyści

Karkonosze są jednym z najczęstszych wyborów turystów, którzy chcą aktywnie wypocząć, obcując przy tym z naturą. Rozciągają się na pograniczu Polski i Czech od Bramy Lubawskiej do Jakuszyc. Tamtejsze szlaki górskie mogą być wyjątkowo atrakcyjne dla turystów.

Na terenie Polski znajduje się około 185 km2 Karkonoszy z 650 km2. Polsko-czeska granica przebiega Głównym grzbietem i Grzbietem Lasockim. Natomiast najwyższym szczytem jest Śnieżka, która znajduje się 1603 m n.p.m. 

Karkonosze noszą też inne nazwy, związane z tradycyjnymi określeniami. Dotyczy to m.in. takich pojęć jak: "Góry Olbrzymie", "Riesengebirge", czy "Giant Mountains", kolejno z języka polskiego, niemieckiego i angielskiego. Jakie szlaki górskie są najciekawsze na najwyższym paśmie Sudetów?

Szlaki w Karkonoszach: od świątyni Wang na Śnieżkę

Ścieżka od świątyni Wang na Śnieżkę jest określana "klasykiem" i warto umieścić ją na samym szczycie listy szlaków do przejścia, jeśli ktoś po raz pierwszy odwiedza Karkonosze. Trasa przebiega od słynnej świątyni Wang, przez Dom Śląski, do Śnieżki.

Trasa jest oznaczona kolorem niebieskim. W trakcie wycieczki turyści będą mijać aż 4 schroniska po drodze. Powrót ze Śnieżki można uatrakcyjnić, decydując się na zejście żółtym szlakiem. Wtedy będzie można zobaczyć formy skalne Słonecznik i Pielgrzymy, zachwycając się wcześniej z góry Małym i Wielkim Stawem.

Szlaki w Karkonoszach: przez Kocioł Łomniczki na Śnieżkę

Drugą propozycją o umiarkowanym stopniu utrudnienia, jest trasa od Kotła Łomniczki aż po Śnieżkę. Przejście tej trasy zajmie około 2 godziny i 30 minut, jeśli spacerowicze nie będą decydowali się na przystanki. W zimie szlak jest zamknięty z powodu niebezpieczeństwa lawin.

Szlak przez Kocioł Łomniczki na Śnieżkę jest wyjątkowo piękny jesienią. Turyści doceniają trasę oznaczoną czerwonym kolorem, prowadzącą dość wymagającymi zakosami na krawędź kotła. 

Szlaki w Karkonoszach: Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Trasa Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej jest jednym z najtrudniejszych szlaków, na które można się zdecydować, odwiedzając Sudety. Na przejście całego traktu trzeba poświęcić około 9 godzin. Natomiast fragment od Słonecznika do Śnieżki zajmie około 3 godziny.

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskich jest oznaczona czerwonym kolorem i przebiega aż przez 30 kilometrów. Prowadzi od Szrenicy aż po przełęcz Okraj. Pokonując całą trasę, można natknąć się na m.in. kotły polodowcowe. Natomiast na krótszym odcinku, od Słonecznika do Śnieżki, znajdują się punkty widokowe takie jak np. Kotły Wielkiego Stawu, czy Małego Stawu.

Zobacz też:

​Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie

To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze

Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie

INTERIA.PL