Reklama
Reklama

Osad po herbacie niszczy twoje kubki? Teraz szybko się go pozbędziesz

Często możemy zaobserwować, że wnętrze naszych kubków pokryte jest ciemnobrązowym osadem, który pojawia się tam po wypiciu herbaty. Usunięcie go wcale nie jest takie proste i czasem nawet zmywarka nie daje sobie rady z tego typu zabrudzeniem. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą nam pozbyć się tego uporczywego osadu. Sprawdź, jak to zrobić.

Zdarza się, że po regularnym piciu herbaty nasze ulubione kubki nie wyglądają już tak samo. Pokrywa je specyficzny, ciemny osad, który bardzo ciężko jest zmyć. Wyjściem z tej sytuacji są domowe sposoby na czyszczenie naczyń, do których będziemy potrzebowali jedynie kilku składników z naszej kuchni. Podpowiadamy, jak pozbyć się osadu z kubków.

Skąd bierze się osad po herbacie?

Uciążliwy osad w naszych kubkach pojawia się na skutek styczności szczawianów z wapniem z wody. Oznacza to więc, że barwniki z naparu wchodzą w reakcję z kamieniem, co powoduje, że osiadają i gromadzą się w naszym naczyniu.

Jest to także zależne od stopnia twardości wody, ponieważ im więcej wapnia, tym twardsza woda, która zwiększa prawdopodobieństwo, że we wnętrzu naszego kubka powstanie ciemny osad. Wobec tego warto używać przefiltrowanej lub źródlanej wody, w której ilości wapnia są niewielkie, co znacząco zmniejsza osad w naczyniu.  

Jak usunąć osad po herbacie z kubka?

Najlepszą receptą na herbaciany osad jest zastosowanie kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej, octu, proszku do pieczenia lub soli. Większość tych produktów każdy z nas na pewno posiada w swojej kuchni, więc bez problemu może wypróbować te pomysły.

Kwasek cytrynowy świetnie sprawdza się zarówno w przypadku kubków, jak i termosów. Jednak zanim go użyjemy, musimy wiedzieć, że nie wolno używać go na porcelanie, ponieważ mógłby on uszkodzić delikatny materiał.

W celu zastosowania go na naszym kubku, na zwilżoną gąbkę nakładamy łyżeczkę kwasku cytrynowego i starannie czyścimy nią naczynie. Na koniec wystarczy dokładnie opłukać kubek i przetrzeć czystą ściereczką.

Czytaj również: Przynoszę ze spaceru i zalewam wrzątkiem. Dzięki temu sporo oszczędzam

Co jeszcze sprawdzi się w walce z osadem?

Oprócz kwasku cytrynowego, do pozbycia się osadu z herbaty przyda się także ocet. Doskonale usuwa on zabrudzenia nieorganiczne, w tym właśnie osad z kamienia. Wystarczy, że do połowy naszego kubka wlejemy gorącą wodą, a drugą część uzupełnimy octem. Po upływie 10 minut płuczemy naczynie i przecieramy ścierką.

Jednak jeżeli mamy do czynienia z bardziej uporczywymi zabrudzeniami to ocet możemy połączyć z solą, która ma właściwości ścierne. W tym celu na wilgotną gąbkę musimy nałożyć papkę powstałą z 1 łyżki octu i 3/4 łyżki soli oraz wyczyścić nią brudne naczynie.

Kolejnym środkiem niezwykle pomocnym przy pozbywaniu się osadu, jest soda oczyszczona. Wystarczy, że posypiemy nią mokrą gąbkę i wyczyścimy naczynie. W podobny sposób możemy zastosować proszek do pieczenia.

Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | czyszczenie