Reklama
Reklama

O której jeść kolację? Lekarz zdradza najlepszą godzinę na ostatni posiłek dnia

Wiele osób w wyniku natłoku codziennych obowiązków bądź chęci odchudzenia się, rezygnuje z jedzenia kolacji. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ ten wieczorny posiłek jest tak samo ważny, jak pozostałe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, o jakiej porze jest jedzony. Podpowiadamy więc najlepszą porę na ostatni posiłek w ciągu dnia. 

Często porę kolacji wyznacza godzina zakończenia pracy bądź uporanie się z wszystkimi obowiązkami. Niektórzy z własnej woli rezygnują z tego posiłku, chcąc schudnąć. Czy takie rozwiązanie jest dobre dla zdrowia?  

Kiedy najlepiej jeść kolację? 

Wiele mówi się o kwestii regularnych posiłków oraz zbilansowanej diety, która wpływa na lepsze samopoczucie oraz zdrowie. Powszechnie jednak utarło się, że jedzenie przed snem wpływa na przybieraniu na wadze. W związku z tym wiele osób rezygnuje z tego posiłku.  

Niepotrzebnie, ponieważ wystarczy zjeść zbilansowaną kolację o odpowiedniej porze. Co przez to można rozumieć? Według wielu ekspertów odpowiednia pora to taka, która indywidualnie dostosowana jest do wewnętrznego zegara. Wobec tego inna godzina będzie odpowiednia dla osób, które wcześnie chodzą spać, a inna dla tak zwanych “nocnych marków". 

Warto więc kierować się zasadą, aby ostatni posiłek w ciągu dnia zjeść na 3-4 godziny przed snem. To odpowiedni odstęp, aby uniknąć uczucia głodu przed pójściem spać, a także problemów związanych z trawieniem bądź zaśnięciem. Planując czas kolacji, należy wziąć również pod uwagę takie kwestie jak na przykład konieczność przyjmowania leków. 

Wiele osób stosuje również tak zwany post przerywany, który polega na spożywaniu posiłków o określonych godzinach. Wtedy, zdaniem jednego z brytyjskich lekarzy kolacja nie powinna być jedzona później niż o 19.

Przeczytaj również: Masz ciągłą ochotę na słodycze? Jedz jedną garść tych nasion dziennie, a szybka zapomnisz o łakociach

Ważna jest pora ostatniego posiłku oraz to, co się na niego składa 

Chcąc zadbać o swoją sylwetkę, należy pamiętać, że istotną rolę odgrywa deficyt kaloryczny. Wobec tego ważne jest to, co zostanie zjedzone na kolację. Dodatkowo ważna jest kwestia tego, jak wyglądały poprzednie posiłki. Bardziej obfite powinny być śniadanie oraz obiad.  

Odpowiednia kolacja może również wpłynąć na lepszy sen. Dobrze więc zrezygnować wieczorem z wszelkich słodyczy, które obfitują w dużą ilość cukrów. Lepszym wyborem będzie także pieczywo pełnoziarniste aniżeli pszenne.  

Warto sięgać również po produkty bogate w błonnik, ponieważ przeprowadzone badania wykazują, że wspiera on dobry sen. Z tego wynika, że najlepiej na kolacje jeść dobrze zbilansowany posiłek, który nasyci na 3-4 godziny przed snem i jednocześnie sprawi, że nie pojawi się ochota na nocne podjadanie.  

Zobacz też:

Więcej nie postawisz szklanki z wodą obok łóżka. To wcale nie jest zdrowe

Trzymasz ręczniki w tym miejscu? To źle wpływa na twoje zdrowie

Zerwij w ogrodzie i zaparz. Będziesz mieć gładszą skórę i talię osy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie