Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj skorupek jajek. Przydadzą ci się podczas prania

Po przygotowaniu jajecznicy, omletu lub ciasta nie powinieneś wyrzucać skorupek jajek. Większość ludzi traktuje je jako bezużyteczny odpad, a to wielki błąd. Te na pozór nieprzydatne resztki pomogą ci zadbać o twoje ubrania lepiej niż drogie środki ze sklepu. Podpowiadamy, jak możesz wykorzystać skorupki jajek do prania i podajemy ich inne przydatne zastosowania.

Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że możesz ponownie wykorzystać skorupki jajek, które po przygotowaniu jajecznicy wyrzucasz do kosza na śmieci. Jeżeli dotąd traktowałeś je jako bezużyteczny odpad, natychmiast przestań. Mogą bowiem przydać ci się w codziennych obowiązkach. 

Do czego można wykorzystać skorupki jajek? Na pewno pomogą ci one w walce z uporczywymi plamami, dlatego regularnie wrzucaj je do bębna podczas prania brudnych ubrań. 

Skorupki jajek do cna wytępią tłuste plamy. Wystarczy wrzucić je do bębna

Skorupki jajek do prania powinieneś wrzucać regularnie, zwłaszcza jeśli zdarza ci się mocno pobrudzić ubrania. A to z uwagi na obecny w ich składzie wapń, który jest znany jako naturalny odplamiacz. Po prostu potłucz skorupki jajek i włóż je do lnianego woreczka. Taką paczuszkę wrzuć do bębna pralki wraz z odzieżą i gotowe. 

Skorupki jajek w woreczku powinieneś często umieszczać w pralce również z innego powodu. Jeżeli będziesz je tam wkładał wraz z plasterkiem cytryny, twoje ubrania na pewno nie wyblakną i zawsze będą pachnieć świeżo. A detergent nie będzie się na nich osadzał.

Może cię zainteresować: Polacy nie wiedzą, ile mogą ich jeść. Znany doktor apeluje o rozsądek

Skorupki jajek - do czego mogą się przydać poza praniem?

Skorupki jajek są skarbnicą witamin. Składają się nie tylko z wapnia, ale zawierają również takie składniki odżywcze jak: cynk, fluoru, siarka czy krzem. W domu mogą przydać ci się również poza łazienką, np. do ostrzenia noży i czyszczenia wąskich butelek i kubków termicznych. Ale to nie wszystko. 

  • Skorupki jajek do czyszczenia patelni

Skorupki jajek są znane ze swoich właściwości ściernych, dzięki czemu na pewno okażą się przydatne podczas domowych porządków. W połączeniu z niewielką ilością płynu do naczyń i wodą na pewno okażą się skutecznym środkiem czyszczącym do przypalonych garnków i patelni. 

  • Skorupki jajek do mycia brudnych kubków po herbacie

Skorupki jaj pomogą ci pozbyć się szpecącego kubki z herbaty osadu. Wystarczy zmielić je lub pokruszyć i wrzucić do środka brudnego naczynia, a następnie zalać ciepłą wodą i pozostawić na noc. Zobaczysz, że rano kubek po umyciu znów będzie wyglądał idealnie. 

  • Skorupki jajek do pielęgnacji roślin

Skorupki jajek w ogrodzie warto rozłożyć pod roślinami po to, by utrudnić dojście do nich ślimaków. To znakomity środek ochronny przed tymi szkodnikami. Poza tym idealnie sprawdzają się one również do nawożenia i wapnowania gleby roślin doniczkowych.

Czytaj również: Nie wyrzucaj łupin z cebuli. Mają wyjątkowe właściwości

Zobacz też:

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki