Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj plastikowych butelek. Wykorzystasz je w ogrodzie i sporo zaoszczędzisz

Pielęgnacja ogrodu to dla niektórych spory wydatek. Nawozy, ziemia oraz nowe sadzonki to koszt, z którym trzeba się liczyć, jeśli zależy nam na ładnej i zadbanej działce. Na szczęście są sposoby, dzięki którym ogrodnicy mogą oszczędzać. Jednym z nich jest przygotowanie własnych rozsad. Sprawdź, w jaki sposób możesz zapewnić sobie nowe rośliny na wiosnę bez inwestowania w nie sporej kwoty.

Pierwsze zabiegi w ogrodzie można wykonywać już w zimie. Sprawdź, co możesz posiać, aby cieszyć się nowymi sadzonkami już na początku wiosny.

Czym jest siew zimowy? Jakie rośliny można posiać już w styczniu?

Siew zimowy to popularny zabieg, który wykonywany jest przez wielu ogrodników w celu uzyskania szybkich i obfitych plonów w sezonie wiosennym. Jego dodatkową zaletą jest to, że pozwala nam zaoszczędzić pieniądze na sadzonkach, które musielibyśmy kupić na początku wiosny.

To doskonały sposób na uprawę warzyw, ziół oraz kwiatów jednorocznych, takich jak nasturcja, aster chiński, wilec, kapusta ozdobna, ślazówka. Sprawdzi się również w przypadku kwiatów wieloletnich, takich jak orliki, wieloletnie astry, goździki, fiołki, naparstnice, malwy oraz krwawnik pospolity.  

Zobacz także: Aloes urośnie duży i dorodny. Wystarczy, że podlejesz go tym syropem

Jak samodzielnie przygotować siew zimowy? Użyj plastikowych butelek

Sadzonki nie potrzebują dużej ilości słońca, dlatego bez problemu poradzą sobie zimą w naszym ogrodzie. Musimy jednak zapewnić im odpowiednią wilgotność. Dzięki prostemu trikowi z użyciem plastikowych butelek będziesz mógł hodować sadzonki roślin w prosty i wygodny sposób.

Uprawa sadzonek na zewnątrz to skuteczna metoda, dzięki której będziemy mogli mieć pewność, że rośliny będą zdrowo się rozwijać i będą przygotowane na trudne warunki atmosferyczne.

Warto do niej wykorzystać 5-litrowe butelki wykonane z jasnego tworzywa. Dzięki dużemu rozmiarowi rośliny będą miały wystarczająco miejsca do rozwoju, a jasny kolor plastiku zapewni im odpowiednią ilość światła. Butelki, których używamy, musimy najpierw umyć, a następnie przeciąć je na pół.

Dolną część butelki wypełniamy glebą, umieszczamy w niej nasiona i przykrywamy cienką warstwą ziemi. Zraszamy je porządnie wodą i nakładamy górną część butelki. Sklejamy je ze sobą taśmą klejącą, aby mieć pewność, że przetrwają na zewnątrz w nienaruszonym stanie. Jeśli przygotowujemy w ten sposób dużą liczbę sadzonek, możemy podpisać butelki czarnym flamastrem, aby wiedzieć, gdzie są poszczególne gatunki roślin.

Ostatnim krokiem jest wyniesienie ich do ogrodu i umieszczenie w osłoniętych od wiatru, słonecznym miejscu. Co jakiś czas warto kontrolować wilgotność gleby we wnętrzu butelek i dodatkowo je nawadniać.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki