Nie rób tego przed snem. 3 nawyki, przez które się nie wysypiasz
Sen jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Pozwala na lepszą regenerację organizmu, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów, a nawet poprawia kondycję naszej skóry. Odkryj, co możesz zmienić, aby polepszyć swój sen.
Problemy z bezsennością mogą pogorszyć nie tylko nasze samopoczucie, ale także i stan zdrowia. Poznaj 3 nawyki, które mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki będziesz postrzegał sen.
Robimy się śpiący dzięki melatoninie, której stężenie wraz z nadchodzącym wieczorem zwiększa się w naszym organizmie. Jest ono zależne od komórek wrażliwych na światło, które znajdują się w naszych oczach. Z tego powodu warto zrezygnować przed snem z wpatrywania się w ekrany, które emitują szkodliwe światło niebieskie.
Warto wypracować w sobie zdrowe nawyki, które pozwolą nam na wieczorny relaks i rezygnację z urządzeń, które są źródłami niebieskiego światła. Jest to szczególnie ważne, jeśli przed snem mamy tendencję do sprawdzania skrzynki pocztowej lub mediów społecznościowych. Może ono nie tylko zmniejszyć stężenie melatoniny w naszym organizmie, ale także wywołać w nas stres.
Stres to jedna z najpopularniejszych przyczyn bezsenności. Zła atmosfera w pracy, kłótnia z bliskimi czy nadmierne zamartwianie się mogą sprawić, że sen i relaks będą dla ciebie nieosiągalne. Dlatego jeśli cierpisz na problemy ze snem, warto nauczyć się radzić sobie ze stresem, zwłaszcza przed położeniem się spać.
Spróbuj medytacji, pozytywnych afirmacji, relaksującej kąpieli lub naturalnych ziół, które ukoją twoje nerwy. Jeśli stres od dłuższego czasu spędza ci sen z powiek i nie możesz sobie z nim poradzić, warto udać się po pomoc do specjalisty.
Wiele osób przyczyn bezsenności szuka w sobie, całkowicie zapominając o tym, że warunki, które panują w sypialni, również mają niezwykle wielki wpływ na jakość naszego snu. Z tego powodu upewnij się, aby zachowywać higienę snu – łóżko powinno być jedynie miejscem do relaksu i odpoczynku.
Odpuść sobie w nim pracę czy jedzenie. Zadbaj, aby łóżko nie było otoczone przez sprzęty elektroniczne, które mogą wybudzać cię ze snu. Sypialnia powinna być urządzona tak, aby dostarczała ci, jak najmniej bodźców.
W upały często gorzej nam śpi, budzimy się w nocy, a sen nie jest regenerujący. Okazuje się, że sen może być nie zdrowy, kiedy w sypialni jest zbyt ciepło i duszno. Optymalna temperatura dla snu to ok. 18-20 st. C. Warto zadbać, aby utrzymywać ja w swojej sypialni.
Zobacz też:
"Napój bogów" smakuje niebiańsko i obniża cholesterol. Samo zdrowie, a Polacy go unikają
Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich syrop na przeziębienie. Na zimę będzie, jak znalazł
Zamszowe buty czyść tylko w ten sposób. Usuniesz brud i nie uszkodzisz materiału