Reklama
Reklama

Nie musisz szorować kostki brukowej po zimie. Polej ją tym, a brud zniknie

Po zakończeniu zimy w ogrodzie i wokół domu jest wiele prac, które należy wykonać, by doprowadzić otoczenie do porządku. Mycie kostki brukowej to jedna z nich, ponieważ po roztopieniu śniegu uwidacznia się na niej cały zgromadzony w chłodnym okresie brud. Choć zima jeszcze nie odpuściła, warto już teraz poznać sposoby na szybkie wyczyszczenie kostki brukowej. Nie trzeba wcale męczyć się jej szorowaniem. Wystarczy przygotować prostą mieszankę.

Czyszczenie kostki brukowej może się wydawać trudne. Dotarcie w każdy zakamarek i jego dokładne wyszorowanie może być nie tylko uciążliwe, ale wręcz prawie niemożliwe. Tymczasem po zimie na kostce brukowej mogą pozostać na przykład nieestetyczne plamy z soli czy zielony nalot. Na szczęście nie trzeba inwestować w drogie preparaty, by skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Istnieje prosty, domowy sposób, który pomoże uporać się z problemem.

Jak często czyścić kostkę brukową? Dzięki temu przetrwa wiele lat

Kostkę brukową najlepiej czyścić dwa razy w roku — jesienią i wiosną, a więc przed sezonem zimowym i po nim. Takie regularne czyszczenie pomoże utrzymać ją w dobrym stanie i sprawi, że przez wiele lat będzie się prezentowała tak samo estetycznie jak na początku.

Warto pamiętać, by przed przystąpieniem do jej mycia dokładnie zmieść z jej powierzchni piasek, kamienie czy liście. Najłatwiej będzie usunąć je przy pomocy szorstkiej szczotki. Trzeba też pozbyć się mchu, który mógł pojawić się na kostce lub w przestrzeniach pomiędzy kolejnymi kostkami. 

Czytaj też: Wyjmij z portfela i włóż do piekarnika. Szybko usuniesz nawet zaschnięty brud 

Czym czyścić kostkę brukową? Domowe sposoby

Do mycia kostki brukowej wcale nie trzeba używać sklepowych środków czy zaawansowanych technicznie urządzeń. Wystarczy wykonać domową mieszankę, dodając do wody płyn do mycia naczyń. Miksturę należy przygotować w proporcji 3:1, a więc trzy części wody na jedną część płynu do mycia naczyń. Gotową mieszankę wylewamy na bruk i pozostawiamy na dobę. Gdy ten czas upłynie, opłukujemy kostkę wodą, a brud powinien zniknąć razem z resztkami mieszanki.

Trudniejsze zabrudzenia można z kolei usunąć przy pomocy roztworu wody i soku z cytryny. Tym razem mieszankę przygotowujemy w proporcjach 1:2, a więc jedna część wody na dwie części soku z cytryny. Gotowy roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy nią kostkę brukową. Po kilku minutach używamy szczotki, by pozbyć się zabrudzenia. Ten trik sprawi, że podwórko będzie świeże, czyste i pachnące. 

Zobacz też:

Myjesz plastikowe opakowania przed wyrzuceniem do śmieci? Ekspert wyjaśnia, czy trzeba to robić

Zapomnij o gąbce czy ściereczce. Przetrzyj okna tym, a pozbędziesz się smug

Ile proszku naprawdę potrzeba do zrobienia prania? Wiele osób popełnia błąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | sprzątanie