Reklama
Reklama

Nie musisz rozbierać choinki zaraz po świętach. Do kiedy może stać? Tradycja mówi o 3 terminach

Choinka jest symbolem świąt Bożego Narodzenia. Drzewo przystrojone w migocące lampki oraz piękne ozdoby gości w niemal każdym domu. Wiele osób chce jak najdłużej cieszyć się swoim świątecznym drzewkiem. Warto więc dowiedzieć się do kiedy dobrze rozebrać choinkę. Tradycja wspomina o trzech możliwych terminach.

Święta, święta i po świętach. Wraz z zakończeniem Bożego Narodzenia, wiele osób zastanawia się co zrobić z tegoroczną choinką. Niektórzy chcą jak najszybciej pozbyć się świątecznego drzewka, inni natomiast chcą jak najdłużej utrzymać świąteczny nastrój w swoim domu. Do kiedy powinno się rozebrać choinkę? 

Kiedy według tradycji powinno się rozebrać choinkę?

Termin ubierania choinki jest dla każdego sprawą indywidualną. Jeszcze do niedawna według tradycji należało to uczynić w dniu Wigilii. Teraz w natłoku obowiązków, niektórzy przystrajają drzewko nawet na początku grudnia. A jak wygląda kwestia terminu rozebrania choinki? 

Według tradycji najczęściej podawaną datą na pożegnanie się z drzewkiem świątecznym jest 6 stycznia, na który przypada święto Objawienia Pańskiego, znane wszystkim jako święto Trzech Króli

Drugim terminem na rozebranie choinki jest Niedziela Chrztu Pańskiego, która przypada zawsze na pierwszą niedzielę po 6 stycznia. W tym roku tak się składa, że jest to 7 stycznia. Dzień ten zamyka okres bożonarodzeniowy, wobec czego wiele osób decyduje się właśnie wtedy na rozebranie drzewka.  

Czytaj również: Co zrobić z choinką po świętach? Zamiast wyrzucać, wykorzystaj

Ostateczny termin na rozebranie świątecznego drzewka

Na szczęście tradycja przewiduje również trzeci termin, znacznie bardziej odległy. Dzięki niemu osoby, które uwielbiają świąteczny klimat, będą mogły znacznie dłużej cieszyć się przystrojoną choinką. O jakiej dacie dokładnie jest mowa? 

Tradycja za ostateczny termin rozebrania choinki uznaje święto Matki Boskiej Gromnicznej, które obchodzone jest 2 lutego. Wraz z nadejściem tego dnia, wiele osób chowa wszelkie ozdoby świąteczne. 

Warto jednak dodać, że przedstawione daty nawiązują wyłącznie do kultywowanych tradycji, wobec czego choinkę można rozebrać w dowolnym, odpowiadającym terminie.  

Zobacz też:

Zapomnij o gąbce czy ściereczce. Przetrzyj okna tym, a pozbędziesz się smug

Ile proszku naprawdę potrzeba do zrobienia prania? Wiele osób popełnia błąd

Wkładasz gorące garnki do lodówki? Lepiej przestań, awaria to tylko jedna z konsekwencji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta