Reklama
Reklama

Co zrobić z choinką po świętach? Zamiast wyrzucać, wykorzystaj

Po świętach często zastanawiamy się, co zrobić z choinką, która zaczyna marnieć i gubić igły. Wyrzucenie jej powinno odbywać się zgodnie z zasadami panującymi w danych miastach czy na osiedlach. Jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem jest nadanie choince drugiego życia i wykorzystanie jej ponownie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Choinka po świętach wcale nie musi się zmarnować. Możemy ją wykorzystać, korzystając z kilku pomysłów na to, jak dać naszym drzewkom drugie życie. Warto również wiedzieć, jak odpowiednio zutylizować choinkę po świętach.  Jak pozbyć się drzewka, aby nie zaszkodzić środowisku?

Co zrobić z choinką po świętach? Dzięki temu dasz jej drugie życie

Po świętach wiele osób zastanawia się co zrobić ze swoją żywą choinką, ponieważ drzewko powoli traci swój urok, a w dodatku gubi coraz więcej igieł.

Jednak warto wiedzieć, jak pozbyć się choinki w sposób, który nie zaszkodzi środowisku. Co więcej, możemy nawet dać drugie życie drzewku i wykorzystać je, gdy nie będzie już dłużej bożonarodzeniową dekoracją.

Oto najlepsze sprawdzone sposoby, na to, co zrobić z choinką po świętach:

  • Posadzenie drzewka - jeżeli mamy ukorzenioną choinkę, to możemy posadzić ją w swoim ogrodzie. Natomiast, gdy mieszkamy w bloku, warto skontaktować się z administracją osiedla, aby wyznaczyła miejsce, w którym możemy takie drzewko posadzić.
  • Zrobienie podpórek - z pnia oraz gałązek choinki możemy zrobić patyki, służące do podpierania pnących się roślin.
  • Użycie jako ściółki - gałązki mogą być użyte jako ściółka do roślin kwasolubnych. Ściółka stosowana jest zarówno do roślin ogrodowych, jak i tych doniczkowych.
  • Stworzenie ocieplenia - za pomocą gałęzi choinki możemy ocieplać grządki i rabaty. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się gałązki świerkowe i sosnowe.
  • Wykorzystanie do kompostownika - gałązki choinki można wykorzystać do zasilenia kompostownika, tworząc naturalny nawóz.

Czy można wyrzucić choinkę na śmietnik?

Jeżeli jednak zdecydujemy się na wyrzucenie choinki na śmietnik, musimy mieć świadomość, że należy zastosować się do pewnych zasad.

Choinki wystawiamy w dzień odbioru bioodpadów, ustawiając je w odpowiednim miejscu. Choinki musimy wyrzucać w konkretnych, wyznaczonych dniach, aby nie blokowały dostępu do śmietników. Harmonogram wywozu odpadów można znaleźć na stronach internetowych miast lub osiedli. Możemy również nasze drzewka zawieźć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Równocześnie pamiętajmy o tym, by wyrzucane przez nas drzewko wystawić bez doniczki z ziemią. Dodatkowo warto pociąć choinkę na mniejsze kawałki, jeśli była ona okazałych rozmiarów.

Czytaj również: Gwiazdy chwalą się choinkami. Które świąteczne drzewko jest najładniejsze?

Gdzie oddać świąteczne drzewko?

Oprócz tego choinek możemy pozbyć się w ekologiczny sposób. Mamy taką możliwość, ponieważ w wielu miastach organizowane są choinkowe eko-zbiórki. Odbierane w ten sposób drzewka są sadzone najczęściej w lasach i dostają drugie życie.

W niektórych miastach zbierane są także choinki w doniczkach, które wiosną będą posadzone na miejskich terenach zielonych. Natomiast cięte choinki trafiają zazwyczaj do kompostowni.

Warto także sprawdzić w swoim regionie strony internetowe schronisk, które również często przyjmują drzewka. Schronisko zazwyczaj sadzi je wzdłuż ogrodzeń tak, by tworzyły ekościanę, która tłumić będzie hałas. Drzewka wykorzystywane są także przy kojcach, gdzie pomagają chronić czworonogi w okresie chłodu od wiatru, a latem zaś zaoferują cień i ulgę od słońca.


Zobacz też:

Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz

Nakarm tym napojem muszlę w toalecie. Będzie lśnić jak w pięciogwiazdkowym hotelu

Podbieram narzeczonemu i szoruję płytę indukcyjną. Po 2 minutach lśni czystością

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta | recykling