Reklama
Reklama

Nie musisz prać dywanu. Tym tanim sposobem wyczyścisz go na sucho

Pranie dywanów z pewnością nie należy do ulubionych zajęć w domu. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest to nie tylko czasochłonne, ale również i męczące. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto zapoznać się z domowymi sposobami, dzięki którym zabrudzony dywan wyczyścisz na sucho. Wystarczy sięgnąć, po odpowiednie produkty, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. O czym dokładnie mowa?

Dywany stanowią stylowe dopełnienie wnętrz, jednak zabrudzone zdecydowanie nie wyglądają estetycznie. Niestety wypranie ich może okazać się nie lada wyzwaniem. Często poprzez spore rozmiary wrzucenie do pralki nie wchodzi w grę. Oddanie do profesjonalnej pralni to natomiast niemały koszt. Jak więc sobie poradzić z zabrudzonym dywanem? Można go wyczyścić na sucho i to łatwo dostępnymi produktami.  

Niezawodne pomoce w domowych porządkach 

Każdego dnia dywany narażone są na liczne zabrudzenia. Kurz, różnego rodzaju pyłki, a także wylane napoje, okruszki z jedzenia czy niechciane plamy po kosmetykach. To wszystko sprawia, że dywan staje się siedliskiem wielu zanieczyszczeń, wyglądając przy tym niezbyt estetycznie. Jak sobie można z tym poradzić?  

Tak jak w wielu innych sytuacjach, warto sięgnąć po niezastąpiony ocet oraz sodę oczyszczoną. Kosztują zaledwie kilka złotych, a mogą zdziałać naprawdę sporo, jeśli chodzi o zabrudzone tekstylia. Poradzą sobie z plamami na ubraniach, zadziałają więc również i na dywany.  

Chcąc zmierzyć się z plamami, warto przygotować pastę z sody oczyszczonej. W tym celu wystarczy pomieszać ją z małą ilością wody. Następnie nałóż ją na uporczywe zabrudzenia i pozostaw do wyschnięcia. Kiedy tak się stanie, odkurz dywan. Po plamie nie powinno być śladu. Ten sposób to dobre rozwiązanie na plamy po sokach czy herbacie. 

Dla lepszego efektu można również sięgnąć pniezawodny ocet. Wystarczy zmieszaną w proporcjach 2:1 wodę z octem nanieść na miejsce, na które została już nałożona pasta z sody. Całość przetrzyj wilgotną szmatką bądź gąbką. Ocet poprzez swoje właściwości jest w stanie sobie poradzić nawet z zaschniętymi zabrudzeniami.  

Zobacz również: Zrób kulkę z folii aluminiowej i zanieś do łazienki. Lepszego środka czyszczącego nie znajdziesz

Czyszczenie dywanu na sucho? Sięgnij po ten domowy odplamiacz 

Niektóre zabrudzenia mogą być uporczywe i przy tym trudno usuwalne. Chcąc się z nimi uporać, warto sięgnąć po produkt, który działa niczym odplamiacz. W ten sposób można sobie poradzić nawet z tłustymi plamami. Efektywność wzrasta, gdy w ten sposób zadziałasz jeszcze na świeżo powstałe zabrudzenie. 

O jakim produkcie konkretnie mowa? W tym przypadku niepozorna mąka ziemniaczana może pomóc uporać się z niechcianymi plamami na dywanie. I to na sucho. Wystarczy posypać nią zabrudzoną powierzchnię i rozprowadzić między włóknami, na przykład za pomocą zmiotki.  

Aby mąka ziemniaczana miała szansę zadziałać, najlepiej tak posypany dywan zostawić na 3-4 godziny. Po tym czasie wytrzep go, a po brudzie nie powinien zostać ślad. Pamiętaj, aby nie odkurzać dywanu. Mąka ziemniaczana w odkurzaczu może nie być najlepszym pomysłem.  

Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | triki