Nie musisz kupować gąbek do mycia naczyń. Ekologiczny i tani zamiennik zrobisz błyskawicznie
Gąbki do mycia naczyń zdecydowanie ułatwiają nam ich wyczyszczenie. Ponieważ jednak często ich używamy, dość szybko musimy je wymieniać na nowe. Tymczasem tańszy zamiennik możemy wykonać w domu sami, przy pomocy niepotrzebnego materiału. Jak to zrobić?
Gąbki do mycia naczyń można kupić w sklepach chemicznych czy wielobranżowych. Są łatwo dostępne i to w wielu kolorach, które — o czym nie wszyscy wiedzą — mają swoje znaczenie. Czerwone i różowe są na przykład najbardziej uniwersalne, zaś niebieskie na tyle delikatne, że można nimi czyścić choćby porcelanę.
Ponieważ jednak te przydatne produkty wykorzystywane są do oczyszczania naczyń z resztek, dość szybko gromadzą się na nich bakterie. Specjaliści twierdzą nawet, że gąbki do mycia naczyń powinno się wymieniać co 5-7 dni, uniemożliwiając rozprzestrzenianie się groźnych dla zdrowia bakterii. Profesjonalną myjkę możemy jednak wykonać sami i posłuży dłużej, niż gąbki ze sklepu. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Mycie naczyń nie jest przyjemnym obowiązkiem, ale musimy to robić nawet wtedy, gdy mamy w domu zmywarkę. Nie można bowiem umieścić w niej bardzo zabrudzonych naczyń, które uprzednio nie zostały opłukane. Gąbką do mycia naczyń możemy wyczyścić też rzeczy wykonane z drewna.
Z uwagi jednak na fakt, iż trzeba je regularnie wymieniać i szybko stają się siedliskiem bakterii, takie sklepowe gąbki są po prostu nieekologiczne. Gdybyśmy wymieniali je tak często, jak należy, byłoby to też rozwiązanie kosztowne. Wystarczy zaś dosłownie chwila, by wykonać ekologiczną myjkę samodzielnie. Przyda się do tego stara firanka.
Czytaj też: Szybko usuniesz zalegający w zmywarce tłuszcz. Wystarczy ten produkt i jedno płukanie
Ze starej firanki wycinamy fragment o wymiarach 15 x 80 cm. Następnie łączymy oba końce przy pomocy sznureczka i zawiązujemy na supeł, po czym robimy z firanki harmonijkę. Złożoną tkaninę pośrodku ponownie wiążemy sznurkiem lub gumką. Taka domowa myjka z wyglądu będzie przypominała kwiatka.
Jest jednak bardzo wygodna w użytkowaniu i o wiele trwalsza od zwykłej, sklepowej gąbki, o ile tylko dobrze się o nią zadba. Przede wszystkim powinno się ją płukać po każdym użyciu i pozostawiać do wyschnięcia, a co dwa tygodnie sparzyć wrzątkiem. Raz na jakiś czas można też wyprać ją w pralce, która usunie wszelki brud.
Zobacz też:
Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić
Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki