Reklama
Reklama

Nazywają go "oliwą północy". Jest zdrowszy i tańszy od oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek jest uznawana za niezwykle zdrową i poleca się stosować ją w kuchni. Warto jednak wiedzieć, że choć w Polsce nie ma gajów oliwnych, na naszych polach uprawnych rośnie pewna niedoceniana roślina, która może z nimi konkurować. Chodzi o rzepak. Wytwarzany z niego olej rzepakowy jest rewelacyjną alternatywą dla oliwy z oliwek, a w dodatku wyróżnia się korzystniejszą ceną.

Olej rzepakowy to spożywczy olej roślinny, który wytwarza się z nasion rzepaku. Można go otrzymać na dwa sposoby — przez wytłoczenie lub wytłoczenie i rafinację (czyli oczyszczenie). W porównaniu z innymi olejami roślinnymi oba rodzaje oleju rzepakowego są bardzo cenione, przy czym ten z pierwszego tłoczenia jest lepszy jakościowo niż olej rafinowany. Produkt nazywany jest "oliwą północy" i wyróżnia się tak profilem odżywczym, jak i ceną. Dlaczego to dobry wybór?

Olej rzepakowy a oliwa z oliwek. Właściwości oleju rzepakowego

Olej rzepakowy to ciekawa alternatywa dla oliwy z oliwek. Mają tyle samo tłuszczu i kalorii. Oliwa z oliwek zawiera jednak więcej kwasów tłuszczowych nasyconych i jednonienasyconych, ale za to mniej kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Oliwa z oliwek extra virgin może się jednak pochwalić większą zawartością antyoksydantów, zwalczających wolne rodniki. Z kolei olej rzepakowy wyróżnia się większą ilością witaminy E i witaminy K.

Wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, wpływając pozytywnie między innymi na układ sercowo-naczyniowy. Olej rzepakowy pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zadbać o ciśnienie, a zawarte w nim kwasy omega wykazują właściwości przeciwzapalne. Nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają również pracę nerek i pomagają zadbać o skórę czy odporność. 

Czytaj też: Takich bananów lepiej nie kupuj. Drobny szczegół ma znaczenie 

Zastosowanie oleju rzepakowego. Jak przydaje się w kuchni?

Olej rzepakowy jest tańszym zamiennikiem oliwy z oliwek. Świetnie nadaje się do smażenia, choć nie sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Co ciekawe, znajduje jednak również kosmetyczne zastosowanie - może być wykorzystywany na przykład do olejowania włosów. W dużych ilościach może być jednak odpowiedzialny za zespół metaboliczny. Nie należy zatem przesadzać z jego spożyciem. 

Zobacz też:

​Nigdy nie trzymaj tego przed domem. Przyciąga szczury jak magnes

Bierzesz prysznic rano czy wieczorem? Jedna pora jest zdecydowanie lepsza dla organizmu

Ten popularny produkt sprzyja demencji. Polacy jedzą niemal codziennie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | zdrowie