Reklama
Reklama

Naturalny sposób na kleszcze w ogrodzie. Rozsyp ten proszek i patrz, jak znikają

Kleszcze to zmora wielu ogrodników. Stworzenia te zagrażają nie tylko zwierzętom, ale również ludziom. Kleszcze przenoszą wiele chorób, z tego względu warto zadbać o to, by pozbyć się ich z ogrodu. Okazuje się, że istnieje pewien naturalny sposób, który może w tym pomóc. Dzięki niemu można również zwalczyć inne szkodniki i dodatkowo wspomóc rozwój roślin.

Kleszcze to jedne z najniebezpieczniejszych pasożytów występujących na naszej szerokości geograficznej. Ich ugryzienia nie są bolesne, lecz mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Okres ich największej aktywności przypada na wiosnę i lato, warto więc sprawdzić, w jaki sposób się przed nimi chronić i zminimalizować ryzyko zagnieżdżenia się kleszczy w ogrodzie czy na działce.

Naturalny sposób na kleszcze - ziemia okrzemkowa

Bytujące w ogrodzie kleszcze to jedno z bardziej niebezpiecznych zagrożeń. Wynika to z faktu, że stworzenia te przenoszą wiele chorób. Do najczęstszych należy borelioza oraz kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Z tego względu warto pozbyć się niechcianych pajęczaków. Do tego celu idealnie nada się ziemia okrzemkowa. 

Ziemia okrzemkowa, nazywana również diatomitem, to skała organogeniczna znajdująca szerokie zastosowanie w przemyśle. Okazuje się, że można ją wykorzystać również do walki z kleszczami atakującymi ogród. Jak używać ziemi okrzemkowej, by z jej pomocą przepędzić niechciane kleszcze? 

Jak stosować ziemię okrzemkową?

Naturalny proszek wystarczy wysypać na ziemię i z pomocą grabi dokładnie rozprowadzić. Warto skupić się na obszarach wokół roślin. Dzięki ziemi okrzemkowej kleszcze nie będą mogły składać jaj. Ważne jest jednak, by uzupełniać powstałe w ten sposób zabezpieczenie po każdym deszczu, ponieważ woda szybko spłukuje ziemię okrzemkową.

Okazuje się, że ziemia okrzemkowa może pomóc nie tylko w walce z kleszczami, ale również innymi szkodnikami w ogrodzie. Mowa tu między innymi o ślimakach, ziemiórkach, przędziorkach czy mszycach.

Czy ziemia okrzemkowa jest bezpieczna dla roślin?

Ziemia okrzemkowa jest naturalnym, ekologicznym sposobem walki z kleszczami. Nie trzeba się obawiać jej szkodliwego wpływu na rośliny, w tym warzywa czy owoce. Wręcz przeciwnie - ziemia okrzemkowa ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki niej można w łatwy sposób uzupełnić niedobory krzemu w glebie. Odpowiedni poziom tej substancji sprawia, że roślina o wiele lepiej się rozwija. 

O tym, w jaki sposób zabezpieczyć skórę przed ugryzieniami kleszczy i ja pozbyć się pasożyta, który już zaatakował skórę, można przeczytać tutaj: Gdzie najczęściej atakują kleszcze?

Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki