Kleszcze atakują. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo
Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon na kleszcze. Owady budzą się z zimowego letargu, kiedy temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza utrzymują się przez kilka dni z rzędu. Opuszczają wtedy ściółkę, w której schroniły się przed mrozem i przenoszą się na tereny zielone.
Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pasożyty, które żywią się krwią ssaków, a przy tym przenoszą wiele chorób. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Wybierając się na wycieczkę na łono natury, należy więc zachować szczególną ostrożność.
W Polsce sezon na kleszcze trwa mniej więcej od połowy marca do listopada. Zależy to od temperatury i poziomu wilgotności. Z tego powodu wraz z nadejściem wiosny, trzeba przygotować się na to, że owady mogą zaatakować podczas spaceru po parku, lesie, czy nawet w przydomowym ogrodzie.
Warto dowiedzieć się, dlaczego właściwe kleszcze są groźne. Przydatne informacje obejmują też to, gdzie owady atakują najczęściej i jaki rodzaj skóry wybierają. Od poważnego zakażenia można się uchronić, ubierając odpowiednią garderobę i stosując preparaty odstraszające.
Nieduże, pająkowate owady z rodziny kleszczowatych (Ixodidae) żyją na całym świecie. Naturalnym środowiskiem dla kleszczy są lasy, parki, ogrody i inne tereny zielone. Kleszcze zaliczają się do pasożytów. Żywią się krwią zwierząt i ludzi.
Mogą przenosić wiele chorób, również zakaźnych. Do najbardziej znanych i jednocześnie najniebezpieczniejszych zalicza się:
- borelioza (powodowana bakterią Borrelia burgdorferi),
- kleszczowe zapalenie mózgu (KZM),
- gorączka plamista