Reklama
Reklama

Kleszcze atakują. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon na kleszcze. Owady budzą się z zimowego letargu, kiedy temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza utrzymują się przez kilka dni z rzędu. Opuszczają wtedy ściółkę, w której schroniły się przed mrozem i przenoszą się na tereny zielone.

Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pasożyty, które żywią się krwią ssaków, a przy tym przenoszą wiele chorób. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Wybierając się na wycieczkę na łono natury, należy więc zachować szczególną ostrożność.

Kleszcze obudziły się z zimowego letargu. Musisz uważać

W Polsce sezon na kleszcze trwa mniej więcej od połowy marca do listopada. Zależy to od temperatury i poziomu wilgotności. Z tego powodu wraz z nadejściem wiosny, trzeba przygotować się na to, że owady mogą zaatakować podczas spaceru po parku, lesie, czy nawet w przydomowym ogrodzie. 

Warto dowiedzieć się, dlaczego właściwe kleszcze są groźne. Przydatne informacje obejmują też to, gdzie owady atakują najczęściej i jaki rodzaj skóry wybierają. Od poważnego zakażenia można się uchronić, ubierając odpowiednią garderobę i stosując preparaty odstraszające.

Dlaczego kleszcze są zagrożeniem dla człowieka?

Nieduże, pająkowate owady z rodziny kleszczowatych (Ixodidae) żyją na całym świecie. Naturalnym środowiskiem dla kleszczy są lasy, parki, ogrody i inne tereny zielone. Kleszcze zaliczają się do pasożytów. Żywią się krwią zwierząt i ludzi.

Mogą przenosić wiele chorób, również zakaźnych. Do najbardziej znanych i jednocześnie najniebezpieczniejszych zalicza się:

  • borelioza (powodowana bakterią Borrelia burgdorferi),
  • kleszczowe zapalenie mózgu (KZM),
  • gorączka plamista

Gdzie kleszcze atakują najczęściej?

Kleszcze mogą zaatakować człowieka na praktycznie całej płaszczyźnie jego ciała. Z reguły są to miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza i najdelikatniejsza. Mogą to być pachwiny, okolice pach, szyi, a także kark, pępek, stopy, kostki i skóra głowy.

Kleszcze najlepiej się czują w zacienionych miejscach, które jednocześnie są ciepłe i wilgotne. Dlatego po wizycie na terenach zielonych, gdzie przemieszczało się po np. krzewach, wysokich trawach lub lesie, należy zawsze sprawdzić, czy do skóry nie przyczepił się kleszcz.

Jak ochronić się przed kleszczami? Skuteczne sposoby

Wybierając się na tereny zielone, należy założyć odpowiednią odzież. Mogą to być wysokie buty, długie spodnie i skarpety za kostkę. Jeśli jest taka możliwość, to warto też ubrać koszulkę z długim rękawem i czapkę. Ułatwieniem w zlokalizowaniu owada, będzie nałożenie elementów garderoby o białym odcieniu. Na tym tle zauważenie kleszcza jest prostsze.

Żeby nie być atrakcyjnym celem dla kleszczy, można też stosować repelenty. To skuteczne środki, które odstraszą owady. Przed zastosowaniem preparatu konieczne jest przeczytanie instrukcji, aby nie uszkodzić skóry i wywołać niepożądanych reakcji alergicznych.

Jak pozbyć się kleszcza?

Przy usuwaniu kleszcza trzeba zwrócić uwagę na to, aby był wyjmowany ze skóry z główką uchwyconą jak najbliżej powierzchni naszego ciała. Dzięki temu nie dojdzie do zgniecenia owada, co mogłoby spowodować uwolnienie niebezpiecznych płynów ustrojowych. 

Kleszcza można się pozbyć używając szczypczyków, kleszczkarty lub specjalnego lassa do usuwania. Owada najlepiej zabić, dociskając go szklanką. Nie należy spuszczać kleszcza w toalecie, ponieważ może żyć w wodzie jeszcze przez długi czas.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | domowe sposoby