Reklama
Reklama

Najlepszy sposób na usuwanie kamienia z żelazka. Kosztuje mniej niż 2 zł

Kamień w żelazku to problem, którego nie warto lekceważyć. Zignorowany nie tylko negatywnie wpływa na wydajność sprzętu, ale może powodować także nieestetyczne plamy na ubraniach podczas prasowania. Na szczęście jest prosty domowy trik, aby szybko pozbyć się kamienia z żelazka. Czym zmyć kamień z żelazka?

  • Nieestetyczne zacieki na ubraniach podczas prasowania mogą świadczyć o tym, że w żelazku znajduje się kamień. To norma zwłaszcza, gdy regularnie wlewamy do niego twardą wodę. 
  • Jeżeli chcemy wydłużyć żywotność sprzętu i zapobiec dalszej dewastacji prasowanej odzieży, w takiej sytuacji powinniśmy reagować szybko. 
  • Czym zmyć kamień z żelazka szybko i skutecznie? Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby sprzęt  jest wykorzystanie popularnego środka ze sklepu spożywczego za mniej niż 2 zł. 

Czym zmyć kamień z żelazka?

Aby nie trzeba było usuwać kamienia z żelazkach, przed prasowaniem warto zawsze filtrować wodę lub korzystać ze specjalnych płynów dedykowanym tym sprzętom. Jednak osoby, które zapomną o profilaktyce, wcale nie muszą wyrzucać zakamienionego sprzętu. 

W przypadku żelazek parowych problem najczęściej rozwiązuje się sam, gdyż większość z nich jest wyposażonych w funkcję samooczyszczania. Jednak również mniej zaawansowane urządzenia, które takiej opcji nie posiadają, można szybko przywrócić do ich pierwotnego stanu. Wystarczy tylko oczyścić zbiornik, nalać do niego wody, ustawić sprzęt na najwyższą temperaturę i włączyć możliwość parowania. 

Uciążliwego osadu z żelazka można także łatwo pozbyć się profesjonalnymi środkami - w postaci saszetki lub płynu. Na rynku jest ich mnóstwo, a to dopiero początek możliwości. Tańsze i o wiele bezpieczniejsze dla samych urządzeń mogą okazać się bowiem domowe sposoby na odkamienianie żelazka. Sprawdzą się one zwłaszcza w przypadku żelazek starych i ceramicznych. 

Jak wyczyścić żelazko z kamienia kwaskiem cytrynowym?

Czym zmyć kamień z żelazka, nie chcąc wydawać pieniędzy na drogie środki czyszczące? Gospodynie polecają wykorzystać do tego m.in. ocet czy sodę oczyszczoną. Użytkownicy TikToka ostatnio polecają sobie jednak inną, skuteczną metodę, dzięki której sprzęt do prasowania znów będzie wyglądał jak nowy. 

Jak wyczyścić żelazko z kamienia kwaskiem cytrynowym? Użytkowniczka @Pani.złota.rączka radzi, aby w 1 litrze ciepłej wody (przegotowanej lub demineralizowanej o temperaturze około 40 stopni Celsjusza) rozpuścić opakowanie kwasku cytrynowego. Następnie roztwór ten trzeba po prostu wlać do żelazka i włączyć opcję odparowania. 

Zobacz też:

Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz

Nakarm tym napojem muszlę w toalecie. Będzie lśnić jak w pięciogwiazdkowym hotelu

Podbieram narzeczonemu i szoruję płytę indukcyjną. Po 2 minutach lśni czystością

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | triki