Reklama
Reklama

Najlepsze zamienniki energetyków. Pobudzają równie mocno, a są znacznie zdrowsze

Energetyki zawierają pochodne pestycydów. Ich właściwości powodują poważne choroby fizjologiczne i neurologiczne. Utrudnieniem w zniechęcaniu do picia energy drinków jest to, że zgubne efekty spożywania nie są widoczne od razu – podobnie, jak w przypadku papierosów. Dają o sobie znać dopiero po latach. Na szczęście są dostępne alternatywy, pobudzające równie mocno, ale bezpieczniejsze dla zdrowia.

O ile w kontekście samego pobudzenia nie można mieć zastrzeżeń do wymienionych produktów, o tyle w kwestii wpływu na zdrowie pojawiają się mocne przeciwwskazania. Regularne spożywanie energy drinków zawierających neurotoksyny m.in. aspartam, acesulfam K czy sukralozę bez wątpienia wpływa destrukcyjnie na wszelkie procesy fizjologiczne i neurologiczne organizmu człowieka. 

Do tej grupy można też zaliczyć shoty energetyczne, czyli drinki o objętości nie większej niż 100 ml, zawierające potężne dawki kofeiny, przeznaczone dla osób uprawiających sport. 

Które składniki w energetykach nie są złe dla zdrowia?

Nie wszystkie składniki w popularnych energetykach są złe dla zdrowia. Co ciekawe, niektóre z drinków energetycznych mają nawet mniej kofeiny niż zwykła kawa, ale to nie kofeina sama w sobie odpowiada za ich unikalne działanie. 

Pobudzenie, skupienie i lepsze samopoczucie już po pierwszym łyku energetyka to efekt obecności: guarany, tauryny, żeń-szenia i witamin z grupy B. Są uzupełnione o wspomnianą kofeinę, a także cukier. W przypadku napojów zero cukier zastępuje się syntetycznymi słodzikami.

Napoje energetyczne wywołują uczucie pobudzenia, ale nie dają dodatkowej energii

Głównym i uniwersalnym nośnikiem energii w organizmie jest ATP. To związek chemiczny adenozynotrifosforan, składający się z: adeniny, rybozy i trzech reszt fosforanowych, wytwarzany przez mitochondria. Niestety nieustanne korzystanie z ATP jest niemożliwe, człowiek musi dać odpocząć swojemu organizmowi, zapewniając mu dobry sen.

Sposobem na wykorzystanie pełnego potencjału ATP jest utrzymywanie się w dobrym nastroju. Nietrudno sobie przypomnieć chwile, w których ekscytacja generowała mnóstwo energii, umożliwiając, na przykład funkcjonowanie na najwyższych obrotach w trakcie podróżowania, czy zabawy do rana z przyjaciółmi. 

Energetyki funkcjonują w ten sposób, że wywołują uczucie pobudzenia, stymulując układ nerwowy. Nie generują w rzeczywisty sposób energii. Po ich wypiciu mózg człowieka otrzymuje informację, że ma większą wytrzymałość lepszą efektywność i wytężoną świadomość.

Co tak naprawdę pijemy, wybierając energetyki?

Sięgając po napoje energetyczne, konsument dostarcza do swojego organizmu:

  • cukier i stymulanty (standardowe energetyki),
  • neurotoksyny i stymulanty (energetyki "zero").

Można to porównać do poganiania konia ostrogami w momencie, kiedy nie ma energii poruszać się dalej. Jeździec pobudzi zwierzę do działania i pokonania kolejnych metrów, ale będzie to tylko odłożenie konieczności dłuższego odpoczynku na później i wykorzystanie ostatków rezerw energii w organizmie. 

Po tym, jak napój energetyczny przestanie stymulować układ nerwowy, skutki uboczne – zmęczenie, roztrzęsienie, poczucie niepokoju i drażliwość, będą odczuwane potem jeszcze mocniej.

„Piję energetyki od lat i nic mi nie jest” – to dowód na brak zrozumienia pracy organizmu człowieka

Nie brakuje osób, które konfrontują pracę ludzkiego organizmu i naturę jego działania z tzw. chłopskim rozumem. Argumentem usprawiedliwiającym picie energetyków jest to, że ktoś wcale nie czuje się źle po ich spożyciu i zauważa tylko pozytywne aspekty działania. 

W przypadku spożywania energetyków efekty są widoczne po latach spożywania napojów. Są bezpośrednią przyczyną:

  • problemów z sercem, 
  • cukrzycy, 
  • niewydolności nerek, 
  • chorób autoimmunologicznych,
  • demencji.

Wymienione problemy zdrowotne nie pojawiają się na 24 godziny po spożyciu drinków energetycznych. Wywołuje się je stopniowo, regularnie pijąc energetyki. Dlatego nie można traktować braku negatywnych objawów jako potwierdzenie tego, że coś jest zdrowe.

Jakie są najlepsze zamienniki energetyków?

Zamiennikiem energetyków może być oczywiście kawa, podwójne espresso pobudza do działania i nie ma negatywnych skutków dla zdrowia, oczywiście, jeśli spożywa się 1-2 filiżanki na dzień, a nie 8.

Można też zdecydować się na zieloną herbatę. Poprawia jasność umysłu, wydajność i pobudza trawienie. Ma mniej kofeiny niż espresso doppio, dlatego doskonale sprawdzi się jako łagodny bodziec do działania.

Warto też spróbować yerba mate. To herbata bogata w przeciwutleniacze, zawierająca również składniki odżywcze. Kubek yerba mate będzie rozwiązaniem problemu związanym, chociażby z popołudniowym znużeniem.

To wszystko można uzupełnić o domowe shoty energetyczne. Sprawdzoną kompozycją jest połączenie cytrusów, imbiru i kurkumy. Taka mieszanka zawiera m.in. witaminy i przeciwutleniacze. Ostro-kwaśny smak również ma swoje znaczenie w kontekście pobudzenia do działania.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie