Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup. Wykonasz je bez wstawania z krzesła
Sposobów na wprowadzenie aktywności fizycznej do naszej codzienności jest naprawdę wiele. Nie muszą to być skomplikowane i bardzo męczące ćwiczenia, aby przyniosły skutki. Zwłaszcza gdy chcemy pozytywnie wpłynąć na nasz kręgosłup. Okazuje się bowiem, że nie musimy nawet wstawać z krzesła. Sprawdź, na czym polega chair joga i jak ją prawidłowo wykonywać.
Wiele osób uskarża się na ból kręgosłupa, można jednak łatwo rozciągnąć ciało i zniwelować te nieprzyjemne objawy, uprawiając chair joga, które jest idealne dla osób zabieganych oraz tych, które nie mogą wykonywać intensywnych ćwiczeń. Podpowiadamy, jak skutecznie zadbać o ciało nie wstając z krzesła.
Chair joga to spokojne ćwiczenia, które są pochodną tradycyjnej jogi. Wykonuje się, wykorzystując do tego krzesło i zazwyczaj są to ruchy wykonywane w pozycji siedzącej. Dzięki tej prostej aktywności możemy zwiększyć elastyczność naszego ciała, zredukować dokuczające nam bóle, a także poprawić koordynację ruchową oraz naszą postawę.
Tego typu joga jest polecana osobom, którym brakuje czasu na intensywną aktywność fizyczną lub po prostu nie mogą jej uprawiać i szukają łagodnego rozwiązania, które delikatnie rozciąga, a także relaksuje. Świetnie wpływa ona na nasze ciało, zwłaszcza gdy czujemy w nim napięcie i sztywność oraz gdy jesteśmy zestresowani. Warto taki trening wykonywać codziennie.
Czytaj również: Z tej herbaty powinni zrezygnować seniorzy. Jest niezdrowa i powoduje tycie
Ćwiczenia wykonywane w ramach chair joga są proste i nie zajmą nam wiele czasu. Nie musimy nawet wstawać z krzesła, aby wykonać ten łatwy i przyjemny trening. Oto kilka ćwiczeń, które świetnie wpłyną na nasz kręgosłup:
- Koci grzbiet i krowa - siedząc prosto na krześle, z wdechem wypychamy klatkę piersiową do przodu i delikatnie unosimy brodę w górę. Następnie z wydechem zaokrąglamy plecy, wciągamy brzuch i opuszczamy głowę tak, by stworzyć koci grzbiet. Ćwiczenie powtarzamy kilka-kilkanaście razy.
- Skręty tułowia - siedząc na krześle z wyprostowanymi plecami, na wdechu wydłużamy kręgosłup, a z wydechem delikatnie skręcamy tułów w jedną stronę, opierając dłonie na oparciu krzesła. Po kilku oddechach wracamy do centrum i powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę. Warto wykonać kilka takich serii.
- Skłon w bok - podczas siedzenia na krześle, podnosimy jedno ramię do góry, a drugą rękę opieramy na biodrze. Z wdechem prostujemy kręgosłup, a z wydechem pochylamy się delikatnie w bok, rozciągając ciało. Pozostajemy tak na kilka chwil i wracamy do pozycji wyjściowej oraz powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę.
- Skłon do przodu - siedzimy na krześle i lekko rozsuwamy nogi na bok. Bierzemy wdech, prostując plecy i na wydechu pochylamy się w przód, aby głowa i ręce mogły swobodnie opaść w kierunku podłogi. Pamiętajmy, by pozostawić głowę rozluźnioną i by nasz oddech był swobodny. Po chwili wracamy do pozycji siedzącej i powtarzamy ćwiczenie kilka razy.
Zobacz też:
Nawet nie myślę o zagęszczaniu sosu mąką i śmietaną. Znam o wiele lepszy sposób
Pij codziennie o poranku zamiast kawy. Serce będzie ci wdzięczne
Tak szybko pozbędziesz się komarów. Wystarczy niepozorny kuchenny odpad