Reklama
Reklama

Myjesz podłogę ciepłą czy zimną wodą? Wiele osób popełnia błąd

Czy wiesz, w jakiej wodzie powinno się myć podłogę? Być może wydaje ci się, że nie ma to większego znaczenia, jednak prawda jest inna. Znajoma sprzątaczka podzieliła się ze mną radą. Jej zdaniem wiele zależy od tego, z jakiej powierzchni zmywane są zabrudzenia. A niedostosowanie się do obowiązujących zasad może mieć poważne konsekwencje.

Masz dylemat, czy używać zimnej czy ciepłej wody do mycia podłogi? Nie ty jeden. Wielu Polaków zastanawia się, który wybór jest lepszą opcją, dlatego postanowiłam zapytać o to moją znajomą. 

Jako konserwatorka powierzchni płaskich, zajmująca się zawodowo sprzątaniem ma ona doświadczenie w usuwaniu zabrudzeń z różnych typów parkietu. Jej zdaniem nie istnieje jedna optymalna temperatura wody do mycia podłogi. Wszystko zależy bowiem od typu czyszczonej powierzchni. 

Może cię zainteresować: Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

W jakiej wodzie powinno się myć podłogi: ciepłej czy zimnej? To popularny błąd

Wydawać by się mogło, że mycie podłóg to proste zajęcie. Ot, prozaiczna czynność, którą wykonuje się regularnie, by utrzymać czystość w swoim domu. Tak naprawdę jednak jej prawidłowe wykonanie jest trudniejsze, niż wygląda. 

Wielu Polaków przez całe życie robi to źle. Nie istnieje jedna optymalna temperatura do mycia podłóg, jednak powinieneś wiedzieć, że jeżeli do mycia mocno poplamionych, poklejonych podłóg użyjesz zimnej wody, to dokładnie ich nie wyczyścisz. 

Część zabrudzeń może nie zejść. Pozostaną na powierzchni mimo sporego wysiłku włożonego w sprzątanie. Zatem w jakiej wodzie powinno się myć podłogi, aby efekt był lepszy? Znajoma sprzątaczka twierdzi, że w ciepłej, ale nie w gorącej.

Czytaj również: Nakarm tym napojem muszlę w toalecie. Będzie lśnić jak w pięciogwiazdkowym hotelu

Czy można myć podłogę zimną wodą? W tych sytuacjach jest to wskazane

Nie zawsze jednak powinno się użyć ciepłej wody do mycia podłóg. Podczas sprzątania w upalny, letni dzień lepiej postaw na chłodniejszą, bo ta gorąca szybko odparowuje, zostawiając na powierzchniach nieestetyczne smugi. 

Mycie podłogi ciepłą wodą nie jest również najlepszą opcją przy niewielkich zabrudzeniach, takich jak kurz czy drobne zanieczyszczenia. Szczególnie na delikatnych materiałach takich jak panele czy klasyczne parkiety. Jeśli często będziesz wystawiać je na działanie wysokich temperatur, mogą ulec szybkiemu zniszczeniu. 

Jest ryzyko, że odkształcą się lub wyblakną pod wpływem takiej pielęgnacji. Zwłaszcza jeśli przesadzasz z wilgotnością szmatki lub mopa podczas mycia podłogi. Staraj się dokładnie nie zalewać jej wodą.

Zobacz też:

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | sprzątanie | domowe sposoby | triki