Mydło w kostce ma więcej zastosowań, niż myślisz. Przyda się podczas prasowania i remontu
Mydło w kostce pojawia się w domach rzadziej niż dawniej. Jest bowiem wypierane przez mydło w płynie. Kostka mydła może jednak zostać użyta nie tylko do mycia skóry. Pomoże między innymi przy prasowaniu, praniu, czyszczeniu ścian czy naprawianiu szuflad. Podpowiadamy, do czego ją wykorzystać.
Mydło w kostce składa się z kwasu (tłuszczu) oraz zasady (ługu). Ługiem jest w tym przypadku wodorotlenek sodu, podczas gdy bazą jest tłuszcz, który może pochodzić na przykład z oliwy z oliwek, ale i innych roślin. Mydło w kostce świetnie się nadaje do codziennej pielęgnacji skóry, ale ma też mnóstwo innych zastosowań. Do czego może być wykorzystane?
Mydło w kostce może znaleźć zastosowanie w trakcie sprzątania. Roztworem szarego mydła i wody można wyczyścić tłuste plamy na ścianach. Najlepiej jednak najpierw sprawdzić na niewidocznej powierzchni, jak na taki roztwór zareaguje farba lub tapeta. Odtłuszczenie ścian przydaje się też przed remontem — dzięki temu ściany będą lepiej przygotowane do malowania.
Mydło może pomóc nam poradzić sobie z parującym lustrem w łazience. Wystarczy natrzeć kostką jego powierzchnię, a następnie ją wypolerować. Nie zostaną żadne smugi i ślady, a my nie będziemy się musieli zmagać z osadzającą się parą.
Mydła w kostce można użyć do odświeżenia zapachu w szafach. Jeśli nie chcemy kłaść go bezpośrednio na ubraniach, możemy pociąć mydło na mniejsze kawałki i zapakować do bawełnianego woreczka. Nie ma sensu używać folii czy innych szczelnych opakowań, bo wówczas nie wydobędzie się z niego zapach.
Kotką mydła można też naprawić stare, z trudem działające szuflady — wystarczy posmarować mydłem prowadnice, by przestały się zacinać. W ten sposób można też poradzić sobie z zaciętym suwakiem. Wystarczy potrzeć o niego mydłem, by zaczął działać jak nowy.
Czytaj też: Zmechacony sweter nie musi trafić na śmietnik. Wystarczy jedna czynność, by wyglądał jak nowy
Mydło w kostce znajduje jeszcze szereg innych zastosowań w życiu codziennym. Jeśli posmarujemy nim skórę, odstraszymy owady. To stary sposób naszych babć, z którego warto skorzystać, gdy nie mamy pod ręką żadnego profesjonalnego środka na komary czy meszki.
Jeśli zaś potrzemy skórę w miejscu ugryzienia owada czy po oparzeniu pokrzywy, objawy staną się mniej uciążliwe. Mydło przydaje się również w walce z mszycami. Wystarczy przygotować roztwór szarego mydła i wody, a następnie pryskać nim rośliny przez około tydzień.
Mydłem w kostce możemy wzmocnić rajstopy, by zminimalizować ryzyko pojawienia się na nich oczek. Pocieramy je kostką, gdy już je założymy. Jeśli zaś wetrzemy mydło w buty od wewnątrz, będą mniej obcierać. W ten sposób uchronimy się przed pęcherzami na stopach, gdy zakupimy nowe buty, które jeszcze się nie rozbiły.
W czasie prasowania spodni w kant, możemy mydłem zaznaczyć linię zagięcia. Pamiętajmy tylko, by pocierać materiał wyjątkowo lekko. Po prasowaniu resztki mydła usuwamy ściereczką. Trudne do usunięcia plamy na ubraniach warto zaś najpierw potrzeć kostką mydła. Gdy je później wypierzemy, plamy powinny zniknąć.
Zobacz też:
Kupuj tylko "puchate" mandarynki. Są najsłodsze i nie mają pestek
Ten owoc to prawdziwa skarbnica witamin. Polacy po nim depczą, zamiast się zajadać
Buraki przechowuj tylko w ten sposób. Wystarczy jeden błąd, a zgniją