Możesz hodować borowiki na parapecie. Dzięki drożdżom urosną większe niż w lesie
Na grzyby do… własnego ogródka? Czemu nie! A możesz nawet zbierać je nie wychodząc z domu. Co powiesz na własną hodowlę borowików np. w donicach na balkonie? Wbrew pozorom jest to możliwe i nawet nie tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Istotne jest to, co dodajesz do ziemi. Drożdże w glebie potrafią tu zdziałać cuda!
Aby borowiki mogły rozwijać się w warunkach domowych, potrzebują grzybni, która jest podstawą każdej uprawy grzybów. Owszem można ja kupić choćby w sieci, ale my spróbujemy przekonać Cię do domowej wersji własnoręcznie zrobionej na bazie:
- dojrzałego borowika,
- drożdży,
- wody.
Istotne jest połączenie ich w odpowiednich proporcjach. W ten sposób pozyskasz naturalne zarodniki z kapelusza grzyba, a po obróbce wykorzystasz je do założenia prywatnej hodowli.
Krok 1: Zbiór i przygotowanie grzybni
Podczas leśnego grzybobrania warto odłożyć jednego dużego, dojrzałego borowika lub kilka mniejszych, ale w pełni rozwiniętych. To właśnie one mają najwięcej zarodników, które posłużą do stworzenia grzybni. Przygotuj również 50 gramów świeżych drożdży i 4 litry przegotowanej, przestudzonej wody. Drożdże pełnią tu rolę stymulatora wzrostu, przyspieszając proces kiełkowania zarodników i sprawiając, że grzyby rosną bardziej obficie.
Krok 2: Tworzenie "eliksiru" grzybowego
Zblenduj borowika i wymieszaj powstałą masę z wodą oraz drożdżami. Powstanie coś w rodzaju grzybowego eliksiru, który należy przelać do szklanego naczynia, przykryć gazą i odstawić w ciepłe, zacienione miejsce na dwa tygodnie. W tym czasie mikstura będzie pracować, a zarodniki zaczną się aktywizować. Po upływie tego czasu, eliksir należy rozcieńczyć w 10 litrach wody i wykorzystać do podlewania podłoża przygotowanego do hodowli.
Krok 3. Wybór podłoża i odpowiednie warunki do uprawy
Borowiki, mimo że naturalnie rosną w lesie, mogą być uprawiane w warunkach domowych, o ile zapewni się im odpowiednie podłoże oraz klimat zbliżony do leśnego. Najlepsza ziemia do uprawy borowików to ta specjalnie dedykowana grzybom, którą można znaleźć w centrach ogrodniczych. Aby lepiej odwzorować naturalne środowisko leśne, warto dodać do niej suche liście dębu lub brzozy oraz niewielką ilość mchu. Świerkowe igliwie i kora również będą świetnym dodatkiem, dzięki któremu grzyby poczują się "jak w domu".
Ziemię umieść w doniczce. Najlepsze będzie duże i głębokie (na przynajmniej 30 cm) naczynie, w którym grzyb będzie miał wystarczającą przestrzeń, aby się zakorzenić i rozwinąć.
Domowa hodowla borowików wymaga utrzymania stabilnych warunków. Chociaż grzyby te potrafią przetrwać w różnych środowiskach i warunkach atmosferycznych, zadbaj o to, aby miały odpowiednią temperaturę, tj. od 15 do 17 stopni Celsjusza. Nie ustawiaj doniczki w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym, bardziej w cieniu lub świetle rozproszonym. Zapewnij im dostęp do świeżego powietrza poprze regularne wietrzenie. Podłoże, w którym rosną borowiki, powinno być stale wilgotne, ale nie przemoczone. Grzyby te nie tolerują nadmiaru wody, dlatego podlewaj je regularnie, ale umiarkowanie - inaczej zamiast rosnąć, zaczną gnić!
Hodowla borowików wymaga cierpliwości. Choć proces przygotowania grzybni i posadzenia grzybów nie jest trudny, pierwsze owocniki mogą pojawić się dopiero po 3 do 6 miesiącach od rozpoczęcia uprawy. Warto zaczekać!
Zobacz też:
Wrzucasz to do air fryera? Lepiej uważaj, możesz mieć spore kłopoty
Nie pomyl tych trujących grzybów ze smardzem. Są prawie identyczne
Tak szybko wyczyścisz kryształowe wazony. Będą lśniły jak lustro nie tylko na święta