Reklama
Reklama

Masz zimno w domu? Koniecznie zrób to z oknami, a ciepło przestanie uciekać

Od kilku lat zwraca się uwagę na tzw. tryb zimowy w oknach. Regulując pewien element w okuciu, można sprawić, że mniej zimna dostanie się do środka pomieszczenia. Na czym polega ten sposób?

Systemem nazywanym "trybem zimowym" jest element dociskowy. Znajduje się w ramach okiennych. Odpowiednio go regulując, można zwiększyć szczelność okien.

Warto podkreślić, że "tryb zimowy" to określenie nadane nie przez producentów okien, a przez ich użytkowników. Wraz z rozwojem social mediów wiele osób wskazuje ten sposób jako rozwiązanie problemu z nieszczelnymi oknami.

Kiedy nie stosować "trybu zimowego" w oknach?

To, że producenci nie informują powszechnie o tzw. trybie zimowym to nie przypadek. Nie w każdej sytuacji dokręcenie elementu regulującego szczelność okna będzie dobrym wyborem. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń, w których jest słaba rekuperacja powietrza.

Może dojść nawet do sytuacji, że tzw. tryb zimowy zostanie "włączony" i doprowadzi to do pojawienia się grzyba na ścianach. Pierwszą oznaką, że "tryb zimowy" nie da oczekiwanego efektu, a tylko przysporzy problemów, będzie woda zbierająca i zalegająca na oknach. Dlatego trzeba być ostrożnym z używaniem "trybu zimowego".

Jak aktywować "tryb zimowy" w oknach?

Po otwarciu okien przed użytkownikiem ujawnia się ich wewnętrzna strona, z surowym obramowaniem. Mniej więcej w środkowej części można zauważyć wystający bolec. Przekręcając go do wewnętrznej strony, można przełączyć okna w „tryb zimowy”. 

Sprawi to, że okna będą bardziej dociśnięte i szczelniejsze, co może przełożyć się na niższe rachunki za ogrzewanie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka, które stwarza wadliwa rekuperacja powietrza, doprowadzająca do pozostawania wilgoci wewnątrz pomieszczeń.

Czytaj również: Pranie będzie schło szybciej. Japońska metoda suszenia ubrań podbija internet

Jak sprawdzić, czy okno jest nieszczelne?

Przez nieszczelne okna może uciekać wiele ciepła z mieszkania. Jest to przyczyną podwyższonych rachunków oraz niższej jakości komfortu we wnętrzu domu. Żeby zlokalizować miejsce, przez które dostaje się chłód, można stosować sprawdzone sposoby.

Najszybszym i najprostszym jest przyłożenie ręki w różne miejsca okna. Najczęściej nieszczelności znajdują się w okolicy zawiasów i klamki. Drugim rozwiązaniem jest włożenie kartki papieru pomiędzy ościeżnicę a skrzydło. Jeśli potem można ją wyjąć bez problemu, to oznacza to, że okno jest nieszczelne.

Z kolei do profesjonalnych rozwiązań zalicza się zlecenie badań termowizyjnych i audytów. Specjaliści sprawdzają, przez które miejsca ucieka ciepło i radzą, co należy zrobić, żeby zlikwidować problemy w profesjonalny sposób.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby