Masz problem z wilgocią w kuchni? Zamiast drogich pochłaniaczy, wypróbuj tę przyprawę
Wilgoć w mieszkaniu to problem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ może ona przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych. Nie brakuje jej w łazience, ale i także w kuchni, w której podczas gotowania wydobywają się duże ilości pary wodnej. Na szczęście możemy sobie z tym poradzić, przygotowując domowy pochłaniacz wilgoci. Sprawdź, jak go zrobić.
Wilgoć często pojawia się również w kuchni, będąc skutkiem gotowania oraz słabej wentylacji. W tym przypadku łatwiej jest zapobiegać niż pozbywać się problemu, więc warto zrobić własny domowy pochłaniacz wilgoci. Wykonamy go z gazy i popularnej przyprawy. Dzięki niemu problem wilgoci zniknie.
Przede wszystkim jeśli chcemy sprawdzić, czy w naszym mieszkaniu jest wilgoć, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą świadczyć o jej obecności. Jednym z nich są zaparowane szyby czy lustra.
Kolejną rzeczą potwierdzającą, że mamy problem z wilgocią nie tylko w kuchni, ale i w całym domu, jest to, że nasze pranie długo schnie, tak samo jak nasze ręczniki łazienkowe. Oprócz tego czasem na ścianach, zwłaszcza wokół okien, mogą pojawiać się mokre plamy, odchodząca farba czy pleśń.
Te czynniki są dla nas jasnym sygnałem, że powinniśmy podjąć działania, które pozwolą nam pozbyć się wilgoci. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pomogą nam w tym zadaniu.
Czytaj również: Najtańszy sposób na ślimaki w ogrodzie. Wystarczą 2 składniki
Wilgoć pojawia się w naszych pomieszczeniach na skutek gromadzenia się pary wodnej, w momencie, gdy pomiędzy otoczeniem a wnętrzem zachodzi różnica temperatur. Powodować to może nieprawidłowa wentylacja, niedogrzanie czy brak izolacji termicznej.
Często sami nieświadomie przyczyniamy się do zwiększania się skali problemu poprzez np. suszenie prania w domu, gotowanie bez wietrzenia czy długie kąpiele. Wiedząc, już jak powstaje wilgoć, warto wiedzieć, jak jej zapobiegać, ponieważ jej wysoki poziom może sprzyjać nie tylko rozwojowi pleśni i grzybów, ale i przyczynia się do alergii, chorób skóry, bólów głowy czy kłopotów z układem pokarmowym.
Powinniśmy więc wykonać domowy pochłaniacz wilgoci, który świetnie sprawdzi się m.in. w kuchni. Do przygotowania go, przyda nam się pewna popularna przyprawa. Mowa o soli kuchennej.
Wystarczy, że wysypiemy na gazę kilka łyżek soli i zawiniemy ją, a następnie położymy w rogach pomieszczenia, na parapetach i innych problematycznych miejscach. Pamiętajmy jednak, aby w momencie, gdy sól będzie wilgotna, wymienić ją na nową.
Oprócz tego możemy stosować inne skuteczne domowe sposoby, które pozwolą nam zapobiegać rozwojowi wilgoci w domu. Wystarczy, że będziemy przestrzegać paru podstawowych zasad, a problem nie będzie się pojawiał. Oto kilka wskazówek:
- Kupmy do naszych pomieszczeń rośliny, które pochłaniają wilgoć. Jest to na przykład paproć lub skrzydłokwiat.
- Zadbajmy o regularne wietrzenie pomieszczenia.
- Podczas gotowania, używajmy okapu. Dodatkowo pamiętajmy o przykrywaniu garnków pokrywką.
- Pranie suszmy tylko w wentylowanych pokojach.
- Zadbajmy o ogrzewanie pomieszczeń, aby chłód nie przyczyniał się do rozwoju wilgoci.
Zobacz też:
Zapomnij o wybielaczu. Dzięki tym 3 składnikom pranie będzie olśniewająco białe
Zerwij w ogrodzie i rozłóż po domu. Mole wyniosą się w mgnieniu oka
Grzybiarze z Małopolski zacierają ręce. W tych lasach jest najwięcej grzybów