Reklama
Reklama

Leśnik zdradza, jak dokarmiać ptaki z głową. Kilka prostych zasad

Ptakom trudno wygrzebać pokarm spod grubej warstwy śniegu. Warto więc pomóc im przetrwać trudny, zimowy okres, podając im pokarm i świeżą wodę. Należy jednak robić to w odpowiedni sposób. Sprawdź, jak poprawnie dokarmiać ptaki zimą.

Zima to trudny czas dla wszystkich zwierząt, z uwagi na mróz i problemy ze znalezieniem jedzenia. Niektóre, jak niedźwiedź, zapadają więc w sen zimowy. Inne muszą jakoś poradzić sobie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. 

Możemy pomóc zwierzętom, na przykład dokarmiając je zimą. Ważne jest jednak, by robić to z głową, aby rzeczywiście pomóc zwierzętom, a nie im zaszkodzić. Karmienie ptaków zimą powinno odbywać się w odpowiedni sposób. Najlepiej wiedzą o tym leśnicy, którzy na co dzień obcują z naturą. Jeden z nich zdradził, na co zwracać szczególną uwagę.

Dokarmianie ptaków zimą. Jaki pokarm wybrać?

Wiele osób karmi ptaki chlebem, bułkami czy okruszkami pieczywa. Ptaki oczywiście zjedzą pokarm z ochotą, jednak z uwagi na dużą zawartość soli w chlebie nie jest to dla nich dobry przysmak. Może bowiem negatywnie wpłynąć na ich układ trawienny. Kawałek czerstwego chleba może też pod wpływem wilgoci szybko spleśnieć. Choć ptaki zjedzą go z powodu głodu, również nie będzie to dla nich zdrowe.

Najlepiej dokarmiać ptaki mieszanką ziaren dla ptaków zimujących. Taki specjalny pokarm znajdziemy w sklepach zoologicznych. Jeśli chcemy sami wysypać dla ptaków ziarna, najlepsze będą ziarna zbóż lub słonecznika. Sprawdzi się też dokarmianie zwierząt słoniną. Pamiętajmy tylko by regularnie wymieniać kawałek na nowy. Słonina powinna być też niesolona.

Czytaj też: Ptaki nie przylatują do twojego karmnika? Prawdopodobnie popełniłeś ten błąd 

Naturalny karmnik dla ptaków. Jak je prawidłowo dokarmiać?

Pożywienie dla ptaków można umieścić w specjalnym karmniku. Możemy go kupić lub wykonać samodzielnie prosty karmnik z drewna. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie w pobliżu karmnika poidełka, gdyż naszym latającym przyjaciołom często zimą brakuje wody.

Pamiętajmy, że rozpoczęcie dokarmiania ptaków jest pewnym zobowiązaniem. Będą one wracać w to samo miejsce, więc dbajmy, by jedzenia nie zabrakło. Dokarmianie warto zacząć w momencie, gdy pokrywa śniegu będzie już spora, a mróz utrzymuje się już kilka dni.

Jeśli nie mamy karmnika i z jakiegoś powodu nie możemy go zamontować, warto pomyśleć o posadzeniu w ogrodzie odpowiednich roślin. Owoce wielu gatunków roślin są dla ptaków prawdziwym przysmakiem. Doskonale sprawdzi się między innymi berberys, jałowiec czy bluszcz.

Zobacz też:

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby