Które jajka są zdrowsze - na twardo czy na miękko? Większość osób wybiera źle
Jajka są ważnym składnikiem diety, jeśli jemy je z umiarem. Możemy jeść ten produkt zarówno na twardo, jak i na miękko. Wiele osób zastanawia się, w jakiej postaci powinniśmy spożywać jajka? Która opcja jest zdrowsza? Odpowiadamy.
Jajka są produktem znanym na całym świecie, wiele osób włącza je do codziennej diety. Występują również w kompozycjach nieco bardziej skomplikowanych dań. Samo jajko najczęściej spożywamy w postaci jajecznicy, na twardo, na miękko lub w koszulce. Niektórzy jedzą także surowe jajka. Warto zatem dowiedzieć się, która wersja jest najzdrowsza.
Jajko ma dużo cennych składników, wartych ocalenia podczas przyrządzania jajecznej potrawy. Produkt ten zaliczamy do jednego z najlepszych źródeł łatwo przyswajalnego białka. Zawiera on wszystkie aminokwasy, również takie, których organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie.
Jajko jest źródłem witamin A, E, D, K oraz tych z grupy B. Ponadto zawiera także składniki mineralne tj. fosfor, potas, wapń, sód, żelazo, miedź, magnez, cynk, selen. Z kolei w żółtku znajduje się beta-karoten i luteina, chroniąca oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, zapobiegająca zwyrodnieniu plamki żółtej, poprawiająca widzenie.
Niektóre składniki jajka tracą swoje cenne właściwości w wysokiej temperaturze, wystarczy nawet kilka minut w gorącej terapii. Właśnie dlatego należy podchodzić z rozwagą do nadmiernej obróbki termicznej tego produktu.
Skoro jajka w wysokiej temperaturze tracą składniki odżywcze, to znaczy, że nie powinniśmy gotować ich zbyt długo. Przeważnie zostawiamy je w gorącej kąpieli na maksymalnie 7 minut - czas ten uznaje się za ostateczną granicę gotowania jajka, w której zachowamy właściwości tego produktu.
Gotowane jajka powinniśmy spożywać z płynnym żółtkiem. Jajka na miękko są zatem znacznie zdrowsze niż te na twardo. Co z tymi smażonymi i w koszulkach?
Spożywając jajka w koszulkach, również powinniśmy przyrządzić je tak, aby miały płynne, a nie mocno ścięte żółtko. Z kolei w przypadku jajecznicy warto postawić na jej rzadką postać, a nie taką ściętą na omlet.
Zobacz też:
Jest jeszcze zdrowszy, niż miód. Wystarczą 2 łyżeczki dziennie, by zwiększyć odporność
Kupujesz cukier waniliowy do świątecznych wypieków? Koniecznie zwróć na to uwagę