Reklama
Reklama

Krocionogi grasują w garażach i piwnicach. Lepiej ich nie dotykaj

Krocionogi to szkodniki, które latem często szukają schronienia w garażach i piwnicach. Ich wygląd może odstraszać, ale to nie on stwarza zagrożenie. Pod żadnym pozorem nie dotykaj tych stawonogów gołymi rękami, bo możesz za to słono zapłacić. Pełzaki są groźne i szybko się rozmnażają. Sprawdź więc, jak pozbyć się krocionogów, zanim na dobre zalęgną się w twoim domu.

Szkodniki szukają schronienia w pomieszczeniach nie tylko zimą, ale również latem. Dotyczy to m.in. krocionogów, które już niedługo zaczną masowo wpełzać do garażów i piwnic w poszukiwaniu schronienia przed upałem. 

Jest tam chłodno i ciemno, co stwarza dogodne warunki dla wielu stawonogów, lecz nie warto godzić się na ich obecność w domu. Wydzielają bowiem nieprzyjemny zapach i mogą zaszkodzić twojemu zdrowiu. Za dotknięcie krocionogów możesz słono zapłacić. 

Krocionogi w domu to poważny problem. Latem grasują w garażu i piwnicy

Krocionogi to szkodniki z rodziny wijów, które nie gryzą ludzi. Żywią się spróchniałym drewnem, martwymi liśćmi i trawą, dlatego latem (szczególnie w okresie od maja do września) często można spotkać je w pobliżu drzew i płotów. 

Schronienia przed upałami poszukują jednak także w stodołach, ciemnych i chłodnych garażach oraz piwnicach. Gdy wyczuwają zagrożenie, zwijają się w spiralę i udają martwe, ale to nie oznacza, że nie są niebezpieczne. 

Może cię zainteresować: Wyjmij z lodówki i wlej do kopca. Kret ucieknie, gdzie pieprz rośnie

Za dotknięcie krocionogów możesz słono zapłacić. To groźne szkodniki

Krocionogi mają swoje zalety. Odżywiają i spulchniają glebę w ogrodach, przyspieszając przemianę materii, ale lepiej się do nich nie zbliżaj. Przenoszą bowiem bakterie i wydzielają toksyczną substancję, która może zaszkodzić zdrowiu. 

Zawiera ona kwas solny i cyjanowodór, dlatego dotknięcie krocionogów gołą ręką może się skończyć poważną alergią skórną. Niektórzy po kontakcie z tymi pełzakami narzekają także na duszności i bóle głowy.

Czytaj również: Mole zaatakowały twoją szafę? Tak pozbędziesz się ich bez chemii

Jak pozbyć się krocionogów? Tak zwalczysz je szybko i skutecznie

Jeżeli szkodniki pojawiły się już w twoim garażu lub piwnicy, musisz szybko podjąć działania, aby się ich pozbyć. W przeciwnym razie ekspresowo się rozmnożą. Jak zwalczyć krocionogi w domu?

Najskuteczniejszym sposobem na zwalczenie krocionogów jest osuszenie pomieszczenia (przyciąga je wilgoć) i wykonanie oprysku, który pomaga również na wije i prusaki. Dostaniesz go w każdym sklepie ogrodniczym. Spryskaj nim pomieszczenie, w którym zalęgły się pełzaki, a szybko się z niego wyniosą. 

Jeśli to nie krocionogi w domu są dla ciebie problemem, ponieważ szukasz sposobu, aby pozbyć się ich z ogródka, zadbaj o wapnowanie gleby. Możesz także przygotować specjalne pułapki. Wykop w glebie niewielkie dołki, włóż do nich warzywa, liście i resztki roślinne. Szkodniki zgromadzą się w jednym miejscu, a po tygodniu możesz je wyciągnąć.

Zobacz też:

Tym sposobem wybielisz zżółknięte trampki po praniu. Wszystko czego potrzebujesz, masz w kuchni

Tego lata otarcia na udach nie będą problemem. Tak pozbędziesz się ich w zaledwie chwilę

Ukryte zastosowanie papieru do pieczenia. Potrafi zdziałać cuda w łazience

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie