Reklama
Reklama

Komary nigdy więcej nie popsują rodzinnego grilla. Podpalasz to, a wszystkie znikają

Najczęściej przy okazji organizowanego grilla czy ogniska rzeczą, która może zepsuć przyjemnie spędzony czas, są komary. Żeby uchronić się od namolnego bzyczenia i swędzących śladów na ciele stosuje się rozmaite repelenty. Jednak insekty można odstraszyć i innym sposobem.

Komary używają wielu zmysłów, żeby znaleźć swoich żywicieli. Insekty zostały wyposażone przez naturę w receptory, które umożliwiają owadom namierzenie ludzi i zwierząt. Rodzajem drogowskazu jest wydychany dwutlenek węgla.

Komary mają też oczy i widzą w odcieniach czerni i bieli. Rozpoznają również ruch i rozróżniają poziomy ciepła. Dlatego chętniej atakują osoby, które śpią i są w stanie spoczynku. Jeśli mają wybór, to nie będą niepokoić aktywnego człowieka, który może je zabić. Dowiódł tego Clément Vinauger – naukowiec badający komary w Virginia Tech.

Kartony po jajkach sposobem na odstraszanie komarów

Nieoczywistym, ale skutecznym rozwiązaniem umożliwiającym pozbycie się komarów z obszaru, przy którym jest rozpalany grill, to spalenie kartonu po jajkach. Charakterystyczny zapach odstraszy nie tylko komary, ale także inne owady m.in. meszki. Można też zdecydować się na mniej śmierdzące i bardziej naturalne zabiegi.

Naturalne odstraszacze komarów – olejki ziołowe

Żeby odstraszyć komary, nie trzeba palić kartonów po jajkach. Alternatywnym i dla wielu osób zapewne atrakcyjniejszym sposobem jest użycie olejków zapachowych. Ukąszeniom owadów można zapobiec za pośrednictwem zastosowania:

  • olejku z eukaliptusa cytrynowego,
  • rozgniecionych kwiatów lawendy,
  • olejku cynamonowego,
  • olejku tymiankowego,
  • olejku z mięty greckiej,
  • olejku z drzewa cytrynowego,
  • olejku z Neem.

Jak zneutralizować skutki ukąszenia komara?

Użądlenie przez komara nie jest niczym przyjemnym, dlatego warto dowiedzieć się, jak zneutralizować m.in. swędzenie. Żeby to zrobić, można posmarować miejsce ukąszenia octem jabłkowym, przyłożyć plaster surowej cebuli, czy świeżo pokrojonego czosnku. Jeśli ktoś wyjątkowo źle znosi użądlenia, rozwiązaniem problemu będzie też zastosowanie kremów przeciwświądowych bez recepty m.in. balsamu kalaminowego, czy kremu hydrokortyzonowego. 

Warto też dowiedzieć się, dlaczego w ogóle komary żądlą ludzi i zwierzęta. Do ukąszeń ludzi przez komary dochodzi w momencie, kiedy samica zaczyna potrzebować białka do utworzenia jaj. Właśnie dlatego tylko samice piją krew. Natomiast samce żywią się sokiem roślinnym i nektarem. 

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki