Reklama
Reklama

Każdy myśli, że wie, gdzie wyrzucić karton po pizzy. Większość osób robi to źle

Opakowania po popularnym jedzeniu są masowo umieszczane w złych kontenerach. Dotyczy to między innymi kartonów po pizzy. Uwielbiamy ją jeść, ale większość z nas wyrzuca je do pojemników na papier, gdzie jednak nie zawsze powinny trafiać. Gdzie tak naprawdę powinno się je wyrzucać? Odpowiedź może być wielkim zaskoczeniem.

Znajomość zasad segregacji odpadów to niejako nasz obowiązek. O ile jednak większość Polaków nie ma wątpliwości co to tego, gdzie powinno się wyrzucać butelki czy puszki, o tyle kartony po pizzy przysparzają znacznie więcej problemów. 

Pomimo tego, że zamawiamy ją do domów na potęgę, po zjedzeniu pizzy prawie wszyscy wrzucamy kartonowe pudełka do złego kontenera. 

Gdzie wyrzucać karton po pizzy, jeżeli jest brudny?

Mocno zabrudzony karton po pizzy nigdy nie powinien lądować w niebieskim pojemniku na papier, a większość z nas właśnie tam go umieszcza. Niestety tektura ociekająca tłustym serem i sosem nie nadaje się do recyklingu, dlatego należy wrzucać ją do czarnych koszy na śmieci z odpadkami zmieszanymi. 

Na tym jednak nie koniec zasad, o których trzeba pamiętać. Zanim wyrzucimy pudełko po pizzy, powinniśmy koniecznie wyjąć z niego również folię aluminiową, ponieważ ta powinna trafiać do żółtego kontenera na tworzywa sztuczne i metale.

Może cię zainteresować: Zastanawiasz się, dlaczego zakrętki są przytwierdzone do butelek? Katarzyna Bosacka wyjaśnia

Gdzie wyrzucać czysty karton po pizzy?

A gdzie powinno się wyrzucić czysty karton po pizzy, który nie uległ zatłuszczeniu przez jedzenie? Tutaj sprawa wygląda już zupełnie inaczej, ponieważ taki odpad nadaje się do recyklingu, więc po zjedzeniu posiłku spokojnie możemy umieścić go w niebieskim kontenerze na papier. 

Dość często zdarza się jednak, że górna część opakowania pozostaje całkowicie czysta, podczas gdy dolna jest ubrudzona. W takiej sytuacji najlepiej rozdzielić karton po pizzy, rozrywając go na dwa kawałki. W odpadach zmieszanych powinien wylądować brudny, a w papierze czysty.

Zobacz też:

Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz

Nakarm tym napojem muszlę w toalecie. Będzie lśnić jak w pięciogwiazdkowym hotelu

Podbieram narzeczonemu i szoruję płytę indukcyjną. Po 2 minutach lśni czystością

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recykling