Reklama
Reklama

Jodła, sosna, a może świerk? Jakie drzewko wybrać na choinkę bożonarodzeniową?

Zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia to czas, który przede wszystkim kojarzy nam się z pięknymi, pachnącymi i estetycznie ozdobionymi choinkami. Decydując się na żywe drzewko, musimy wybrać konkretny gatunek, odpowiadający naszym potrzebom. Podpowiadamy jak to zrobić i jaką choinkę kupić.

Wybór odpowiedniego drzewka nie należy do najprostszych zadań. Szczególnie gdy zależy nam na dobrej cenie, trwałości choinki oraz jej zapachu. Warto więc wiedzieć, czego możemy się spodziewać po konkretnym gatunku drzewa. Sprawdź, jaką choinkę wybrać i czy najlepiej będzie postawić na świerk, sosnę czy na jodłę.

Jakie są najpopularniejsze gatunki choinek?

Żywe choinki królują w wielu domach, jednak wśród licznych drzewek wyróżnia się kilka gatunków, które możemy uznać za najpopularniejsze, ponieważ wyjątkowo często są wybierane przez konsumentów.

Do najchętniej kupowanych gatunków drzew iglastych zaliczamy:

  • Świerk pospolity i kłujący - oba te drzewka bardzo często wybierane są na święta bożonarodzeniowe. Wynika to między innymi z długiej tradycji tego gatunku, jego przystępnej ceny, stożkowego pokroju oraz intensywnego aromatu. Do wad tego drzewka możemy zaliczyć fakt, że bardzo szybko zaczyna ono gubić igły. Co prawda świerk kłujący postoi w naszym domu nieco dłużej, ale jak sama nazwa mówi, jego strojenie może być nieco uciążliwe, ponieważ drzewko mocno kłuje.
  • Sosnę pospolitą - ma ona stosunkowo rzadkie igły, dlatego jest nieco rzadziej wybierana niż świerk. Jednak za jej kupnem przemawia na pewno niska cena oraz żywiczny zapach igieł. Dodatkowo drzewko jest dość trwałe i może przez długi czas zdobić nasz dom.
  • Jodła kaukaska - to tak zwana ekskluzywna choinka. Określenie to wynika z tego, że jodła jest najdroższym z wszystkich wymienionych drzewek. Jednak równocześnie jest ona niezwykle trwała i jej igły przez długi czas się nie sypią. Może przetrwać ona nawet dwa miesiące. Jednak jej wadą jest także fakt, że gałązki jodły zazwyczaj nie pachną.

Czytaj również: Chcesz ozdobić taras na święta? Te lampki sprawdzą się najlepiej

Gdzie kupić idealną choinkę?

Drzewka świąteczne możemy zakupić na lokalnych targach, w większych sklepach czy w marketach budowlanych.

Mimo wszystko najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie kupno drzewka w najbliższym nadleśnictwie. Dzięki temu zyskamy pewność, że choinka pochodzi z legalnego źródła, a w dodatku jest zadbana oraz świeża. Możemy także liczyć na niższe ceny niż w marketach.

Kiedy wybrać się po choinkę?

W przypadku, gdy planujemy zakup drzewka, mającego bryłę korzeniową oraz znajdującego się w pojemniku, choinkę możemy zakupić około 2 tygodnie przed świętami. Drzewko musimy stopniowo przenosić w coraz cieplejsze miejsce, dzięki czemu łatwiej będzie mu przetrwać w wyższej temperaturze, jaka panuje w domu.

Natomiast choinka cięta powinna być kupowana zaledwie na kilka dni przed jej ubieraniem, dzięki czemu będzie wciąż wyglądała ładnie i świeżo podczas świąt. Szczególnie istotne jest wstrzymanie się kilka dni z zakupem, gdy decydujemy się na mniej trwałe gatunki, takie jak świerk pospolity.


Zobacz też:

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy