Jak przygotować auto do zimy? Wymiana opon to nie wszystko
Zima zbliża się wielkimi krokami. Jazda autem w tym okresie wiąże się z pewnymi trudnościami. Oprócz śliskiej nawierzchni kierowcy muszą zmagać się z opadami śniegu, mrozem i szybko zapadającym zmrokiem, który utrudnia widoczność. Takie warunki stanowią również spore wyzwanie dla samochodu, który jest narażony na działanie niskich temperatur, wilgoci, a także soli na drodze. Jak przygotować auto do zimy?
Wymiana opon to jedna z najważniejszych rzeczy, o której powinniśmy pamiętać przed nadejściem zimy. O wyższości opon zimowych nad oponami letnimi w czasie ujemnych temperatur nie ma co dyskutować. Tego rodzaju ogumienie zapewnia lepszą przyczepność i drogę hamowania w śniegu oraz lodzie.
Przygotowanie auta do zimy nie powinno jednak ograniczać się tylko do wymiany opon. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, ale też zabezpieczyć samochód przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Regularne kontrolowanie i wymiana płynów w aucie stanowi kluczowy element przygotowań przed nadejściem zimy. Warto regularnie sprawdzać poziom oleju silnikowego. W niskich temperaturach substancja smarująca gęstnieje, przez co jest gorzej rozprowadzana po elementach jednostki napędowej.
W niskich temperaturach szczególnie ważna jest jakość płynu w chłodnicy. Nie wolno dopuścić do zamarznięcia substancji chłodzącej, ponieważ grozi to pęknięciem bloku silnika. Aby jak najlepiej przygotować auto do zimy, warto wymienić płyn chłodniczy lub uzupełnić jego poziom specjalnym koncentratem.
Przed nadejściem mrozów każdy kierowca powinien też zwrócić uwagę na jakość płynu hamulcowego oraz poziom zużycia tarcz, a także klocków hamulcowych. Jeśli zauważymy, że elementy te wymagają natychmiastowej wymiany, nie zwlekajmy do wiosny. Lepiej zrobić to jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu.
Sprawdź także: Zaparowane szyby w aucie już nie będą problemem. Oto najlepszy sposób
Dobra widoczność to podstawa bezpiecznego podróżowania autem, tym bardziej zimą, kiedy zmrok zapada bardzo wcześnie. Dlatego warto zadbać o stan wycieraczek. Pióra wycieraczek, a więc gumowa jej część, która bezpośrednio styka się z powierzchnią szyby, najlepiej wymieniać jeszcze jesienią ze względu na zwiększone opady.
Przygotowując auto do zimy, należy pamiętać, aby sprawdzić działanie świateł i wymienić wszystkie niedziałające żarówki. Dotyczy to zarówno świateł pozycyjnych, jak i mijania oraz przeciwmgielnych. Utrzymywanie właściwego oświetlenia nie tylko poprawia bezpieczeństwo na drodze, ale również zapobiega potencjalnym mandatom.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien