Reklama
Reklama

Jak prać stój kąpielowy? Powszechny błąd niszczy materiał

Kostium kąpielowy to najważniejszy element wakacyjnej garderoby. Niestety jest on narażony na zniszczenia wynikające z zewnętrznych czynników. Z tego powodu musimy zadbać o regularne, ale i prawidłowe pranie stroju kąpielowego, które nie uszkodzi dodatkowo tkaniny. Sprawdź, jak to zrobić i jakich błędów unikać.

Stroje kąpielowe niszczy głównie chlor lub sól, ale i kremy do opalania. Powodują one często nieestetyczne żółknięcia na materiale. Z tego powodu należy prać swój kostium dokładnie i często. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby nie zniszczyć tkaniny naszego stroju kąpielowego.

Temperatura prania kostiumu ma znaczenie

Od razu po powrocie z plaży lub basenu powinniśmy przepłukać nasz strój kąpielowy pod bieżącą wodą. Oczywiście nie ma potrzeby prania go codziennie w pralce, gdy jesteśmy na urlopie. Najważniejsze jest jednak, aby pozbyć się z niego związków, występujących w słonej wodzie. Będąc na dłuższych wakacjach i tak po kilku dniach kąpieli powinniśmy dokładnie wyprać strój.

Musimy przeprowadzić tę czynność prawidłowo, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zniszczenia tkaniny. Przede wszystkim powinniśmy wybrać program odpowiedni do delikatnych materiałów. Podczas prania kostiumu w pralce, najważniejsze jest ustawienie prawidłowej temperatury, nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, aby włączyć możliwie niskie wirowanie, najlepiej wynoszące nie więcej niż 600 obrotów.

Dobrym rozwiązaniem jest także wcześniejsze umieszczenie strojów w woreczkach na pranie, aby nie przecierały się i nie zaplątały w inne ubrania.

Jak prać strój kąpielowy ręcznie?

Najczęściej na urlopie jednak decydujemy się na pranie kostiumu kąpielowego ręcznie, ponieważ nie zazwyczaj nie mamy dostępu do pralki.

W tym przypadku musimy postawić na bardzo delikatne płyny do prania. Zrezygnujmy z proszków, które mogą pozostawić nam ślad, szczególnie na strojach z ciemnych tkanin.

Musimy przygotować sobie do tego niewielką miskę z zimną lub letnią wodą i wlać do niej odrobinę delikatnego płynu do prania. Następnie namaczamy strój kąpielowy przez około 20 minut, a później powoli, ale dokładnie płuczemy go z pozostałości płynu. Pamiętajmy, aby nie pocierać materiału i nie skręcać mocno stroju podczas płukania.

Jak suszyć strój kąpielowy?

Kolejnym ważnym etapem czyszczenia strojów kąpielowych jest ich suszenie. Jednak i podczas tej czynności musimy uważać, aby nie uszkodzić swojego kostiumu.

Przede wszystkim nie należy wykręcać ubrań po ich wypraniu, a jedynie delikatnie je wycisnąć. Ważne jest także to, by przed wywieszeniem nie były mocno mokre, ponieważ ubrania wtedy są cięższe i mogą się nieestetycznie rozciągnąć. Dodatkowo, jeśli rozwieszamy pranie na zewnątrz, wybierzmy zacienioną lokalizację i omijajmy pełnego słońca.

Pamiętajmy również, że kostiumów nie powinniśmy suszyć w suszarkach. Związane jest to z tym, że ten proces jest dla delikatnych tkanin zbyt agresywny i mógłby prowadzić do ich zniszczenia.

Jakich błędów jeszcze nie popełniać piorąc strój kąpielowy?

Dodatkowo można wyróżnić kilka innych, często popełnianych błędów. Oto, czego warto unikać, aby nie zniszczyć swojego kostiumu kąpielowego:

  • Nie mocz stroju całą noc, może to spowodować wydłużenie włókien.
  • Nie susz stroju na słońcu, ponieważ może wyblaknąć.
  • Nie wchodź w stroju do jacuzzi albo sauny, ponieważ pogarsza to elastyczność tkaniny.
  • Nie prasuj stroju.
  • Nie susz stroju na metalowym grzejniku, bo powoduje to odkształcenia materiału oraz przebarwienia.

Zobacz też:

Pijesz herbatę z termosu? Zdziwi cię, jak wpływa na twoje zdrowie

Nie chcesz przepłacać za prezenty? Wykorzystaj te pomysły

Nigdy nie rozmrażaj pierogów w ten sposób. Rozkleją się i będą niesmaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki