Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Przed sezonem grzewczym przyda ci się suszarka
Temperatury za oknem stają się coraz niższe, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy. Jeszcze przed jego rozpoczęciem warto zabrać się za przygotowywanie kaloryferów do grzania. Chodzi tutaj nie tylko o ich odpowietrzenie. Właściwe odkurzenie grzejników może pomóc w obniżeniu rachunków za ogrzewanie. W jaki sposób? Wyjaśniamy!
Wiele osób poszukuje sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Okazuje się, że jedną z takich metod jest utrzymywanie grzejników w czystości. Dlaczego? Zanieczyszczenia gromadzące się na kaloryferach mogą przyczyniać się do zmniejszenia efektywności ich grzania, co negatywnie odbije się na wysokości rachunków. Wobec tego warto zadbać o tę kwestię i przeprowadzić gruntowne odkurzanie kaloryferów.
Warto również wspomnieć, że w trakcie grzania, zaległy na grzejnikach kurz może zacząć unosić się w powietrzu. Wówczas może on osadzać się na meblach, a tym samym przyczyniać się do nasilania objawów u osób z alergią na kurz.
Przeczytaj też: Regulujesz kaloryfer w ten sposób? Zapłacisz więcej za ogrzewanie
W jaki sposób najlepiej odkurzyć kaloryfery przed rozpoczęciem sezonu grzewczego? W tym zadaniu pomocna okaże się zwykła suszarka do włosów. Dzięki niej da się wydmuchać kurz z trudno dostępnych przestrzeni pomiędzy żebrami kaloryfera. Ta metoda pozwoli w szybki i prosty sposób wyczyścić wnętrze grzejników.
Najpierw podłóż pod grzejnik wilgotny ręcznik. Wtedy spadający kurz nie rozprzestrzeni się tak łatwo po całym pomieszczeniu. Skieruj włączoną suszarkę w górną część grzejnika i wydmuchaj za jej pomocą kurz. Jednak to nie wszystko. Pomiędzy żebrami kaloryfera mogły nagromadzić się trudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia. Aby sobie z nimi poradzić, należy użyć długiej szczotki, dzięki której dotrzemy do tych przestrzeni. Nierzadko pomocny okazuje się także odkurzacz z odpowiednio cienką końcówką.
Zewnętrzne elementy kaloryfera można wyczyścić za pomocą zwykłego środka czyszczącego i gąbki. Należy przy tym pamiętać, by nie używać szczotek z twardym włosiem, gdyż mogą one przyczynić się do uszkodzenia powłoki kaloryfera.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien